ethereum classic

Sve što treba da znate o Ethereum Classic (ETC)

Ethereum Classic je open-source, decentralizovana kriptovaluta zasnovana na blockchain-u koja je zadužena za pametne ugovore. Ethereum Classic je formiran kao rezultat hakovanja mreže još 2016. godine. Originalni Ethereum blockchain je podijeljen na dva dijela, pri čemu je Ethereum Classic bio originalni, a Ethereum noviji blok lanac.

Na osnovu principa „Kodeks je zakon“, pametni ugovori su samoizvršne autonomne digitalne aplikacije, koje se mogu samostalno pokretati kao programi. Primjeri takvih primjena uključuju sisteme automatskih šaltera (ATM) i sistem Bitcoin-a.

Razumijevanje ETC

Ethereum Classic olakšava vođenje pametnih ugovora nudeći prednost decentralizovanog upravljanja. Drugim riječima, ugovori se mogu izvršiti bez angažovanja treće strane, poput advokata. Pametni ugovori su slični izjavama “if-then”, što znači da ako su potrebne radnje u okviru ugovora ispunjene, parametri odgovarajućeg ugovora bi bili izvršeni. Ako parametri ugovora nisu ispunjeni, možda će doći do kazne, naknade, pa čak i poništenja ugovora, u zavisnosti od uslova utvrđenih na početku ugovora.

Na primjer, u transakciji sa nekretninama, ako je u ugovoru bilo navedeno da se avans mora uplatiti na određeni datum, a sredstva nisu primljena, ugovor bi mogao biti poništen. Pametni ugovori sadržani su u distribuiranoj glavnoj knjizi ili mreži blokova. Distribuirana knjiga je knjiga transakcija i ugovora, koji se vode i održavaju na decentralizovan način i na različitim lokacijama.

Ugovor između kupca i prodavca napisan je u redovima koda, unutar pametnog ugovora, koji se sam izvršava u zavisnosti od uslova u ugovoru. Kao rezultat toga, nema potrebe za spoljnim nadzorom ili cenzurom od strane centralnog organa, jer kodeks ugovora kontroliše njegovo izvršavanje.

Istorija ETC

U početku je Ethereum blockchain uspostavljen kao jedna mreža u kojoj su transakcije olakšane korištenjem etrea kripto valute ETH. Međutim, u junu 2016. godine blockchain je hakovan i ukradena su sredstva u vrijednosti od 50 miliona dolara. Kao rezultat toga, izvršena je podjela ili hard fork za obezbeđivanje mreže. Ethereum Classic pojavio se kao podijeljena verzija Ethereum blockchaina, a drugi dio je sam Ethereum.

Podjela je izvršena da bi se ukradena sredstva vratila njihovim originalnim vlasnicima, prema evidenciji koja je postojala prije hakovanja.

Ovo je rezultovalo viljuškom koja vodi do dijve verzije koje postoje istovremeno. Novija mreža, ili Ethereum, koristi ETH ili ether kao svoju kriptovalutu, dok starija, preimenovana u Ethereum Classic, koristi ETC.

Zabrinutost oko ETC

Iako i Ethereum i Ethereum Classic nude pametne ugovore i traže isto tržište, Ethereum je stekao popularnost kao legitimnija od dijve mreže. Takođe, Ethereum (ETH) je odmah iza Bitcoina kao najpopularnije kriptovalute na svijetu.

Jedna od glavnih briga ETC-a su potencijalna ograničenja kada je u pitanju kapacitet njegove mreže. Obično mreža može da obradi 15 transakcija u sekundi, ali je taj broj daleko manji od platnih mreža kao što je Visa, koja obrađuje više od hiljadu transakcija u sekundi. Iako je Ethereum Classic prošao kroz mnoge nadogradnje softvera, mogućnosti njegovih platnih sistema ostaju jedan od najvećih izazova u budućnosti.

Takođe, bezbjednost će vjerovatno ostati problem sa pametnim ugovorima, posebno pošto je Ethereum Classic već doživio hakovanje i krađu miliona dolara. Ove zabrinutosti potencijalno bi mogle spriječiti korištenje pametnih ugovora putem Ethereum Classic-a u velikim finansijskim transakcijama i transakcijama sa nekretninama.

Propisi tržišta kriptovaluta nastavljaju da se razvijaju, što može, ali i ne mora promijeniti način na koji Ethereum Classic i druge mreže funkcionišu. Na primjer, Komisija za bezbjednost i razmjenu (SEC) ne razmatra Ethereum ili Bitcoin kao hartije od vrijednosti, zbog njihovih decentralizovanih mreža.

Bez obzira što se ne smatraju vrijednosnim papirima, neke kriptovalute mogu imati izazove oko dobijanja odobrenja za uključivanje u različite finansijske proizvode, koji sadrže korpu vrijednosnih papira, dionica i obveznica, poput fondova kojima se trguje na berzi, kao i zajedničkih fondova. Ubuduće, neizvjesnost ostaje oko regulatornog okruženja za Ethereum Classic, kao i drugih, manje popularnih blockchain mreža.

Budućnost ETC

Budućnost Ethereum Classic-a izgleda manje svijetla od budućnosti Ethereuma, jer se Ethereum smatra legitimnijom od dve mreže, posebno zbog bezbjednosnih briga za Ethereum Classic. Investitori su godinama gubili povjerenje u ETC zbog hakovanja u sistemu, i sve dok ETC ne uspije da ponovo razvije svoj kod i softver kako bi spriječio buduće hakovanja, Ethereum Classic možda ima izazove. Međutim, ostaje da se vidi kako će se pametni ugovori razvijati u okviru projekta Ethereum Classic i da li se mogu usvojiti za široku upotrebu.

Po čemu se ETC razlikuje od Ethereuma (ETH)?

Iako Ethereum Classic ETC ima vrijednost kao špekulativno digitalno sredstvo sa kojim investitori mogu trgovati, Ethereum ETH se smatra legitimnijim i široko se trguje. Početkom 2021. godine Čikaška trgovačka berza (CME) odobrila je trgovanje eterskim ugovorima u budućnosti (Futures). Samo su bitcoin i eter odobreni za takve transakcije. Futures su ugovori o izvedenim derivatima na osnovnu hartija od vrijednosti sa fiksnom cijenom i datumom izvršenja.

Futures na eter omogućavaju investitorima da trguju eterom radi špekulacija, ali i da zaštite vrhunsku poziciju u ETH-u ili možda drugim kriptovalutama.

Analizirajući koliko se kapitala ili ulaganja ulaže u dijve valute, možemo utvrditi kako investiciona zajednica gleda na ETC u odnosu na ETH. Kada se uporede dvije tržišne kapitalizacije ove dijve kriptovalute, ETH je jasan pobjednik. Tržišna kapitalizacija kriptovalute izračunava se množenjem cijene valute, na osnovu fiat valute poput američkih dolara, sa preostalim kovanicama ili žetonima koji su u opticaju.

ETC ima 116,3 miliona kovanica u opticaju sa tržišnom kapitalizacijom od 3,9 milijardi dolara, dok ETH ima približno 115,6 miliona u opticaju i tržišnu kapitalizaciju veću od 304,9 milijardi dolara. ETC trguje na 33,65 USD, dok se ETH trguje za više od 2600 USD po novčiću od 27. aprila 2021.

Iako obe mreže nude pametne ugovore, potencijal za gore pomenute bezbjednosne brige oko ETC-a vjerovatno će natjerati investitore da ulažu u ETH i usvoje Ethereum-ove pametne ugovore u odnosu na one iz Etherum Classic-a.

Ciljevi ETC

Od podjele, bilo je mnogo nadogradnji i poboljšanja projekta Ethereum Classic. Cilj projekta nastavlja da radi na tome da postane globalna platna mreža koristeći pametne ugovore koji mogu i dalje da funkcionišu bez centralizovanog upravljanja.

Kao i ostale kriptovalute, Ethereum Classic će vjerovatno nastaviti da teži da bude digitalno skladište vrijednosti, što znači da se može sačuvati i razmijeniti uz zadržavanje vrijednosti. Digitalna prodavnica vrijednosti za kriptovalutu uključuje njenu kupovnu moć, koja se može brzo pretvoriti u gotovinu ili koristiti za kupovinu drugog sredstva, slično novcu.

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.