Najbolji mostovi za interoperabilnost sa Ethereumom

⦁ Mostovi unakrsnih lanaca, na Ethereumu, su uzeli maha sa usponom ere multi lanaca.
⦁ Već postoji više servisa za premoštavanje, koji nude način za migraciju tokena između Ethereuma i drugih mreža.
⦁ Kako se mostovi razvijaju, interoperabilnost unakrsnih lanaca će vjerovatno postati važna tema u kriptu.

Mostovi nude način za migraciju sredstava između blokova. Crypto Briefing raspakuje neke od najboljih mostova koji nude interoperabilnost između Ethereuma i drugih lanaca.

Ethereum donosi mostove u eru multi lanaca

Od legendarnog kripto „DeFi ljeta“ 2020. godine, unakrsni mostovi na Ethereumu su eksplodirali u popularnosti. Podstaknuta rastućim brojem DeFi opcija, u različitim mrežama prvog sloja i rastućim troškovima korišćenja Ethereum mainnet-a, upotreba mostova za premještanje sredstava iz jedne mreže u drugu je porasla.
Danas, vodeći unakrsni mostovi omogućavaju korisnicima Ethereuma da migriraju ERC-20 tokene na druge mreže.

Mostovi su aplikacije bez dozvole, koje dozvoljavaju korisnicima da šalju tokene i proizvoljne podatke između blockchain mreža. Primjenom bridge veza, različite konkurentske ili komplementarne mreže, su pokušale da uhvate dio vrijednosti generisane na Ethereum-u, najčešće korišćenom blockchainu za DeFi i NFT.

Ethereum mostovi nude način za slanje sredstava na EVM kompatibilne mreže, kao što su Binance Smart Chain, Avalanche i Fantom, kao i na mreže koje nisu EVM kompatibilne kao što su Solana i Terra. Rješenja i bočni lanci Ethereum sloja 2, takođe se mogu pohvaliti interoperabilnošću sa Ethereumom preko nekoliko mostova. Da bi premostili tokene sa Ethereuma na druge mreže, korisnici deponuju sredstva u ugovor za premoštavanje koji je raspoređen na Ethereum mainnet-u. Ista količina sredstva se zatim kuje na drugoj mreži. Tokeni se spaljuju kada se imovina vrati na glavnu mrežu, a zatim se stavljaju na mrežu.

U teoriji, sve mreže sloja jedan i sloja 2 mogu imati mehanizam za slanje i primanje sredstava iz Ethereuma u druge mreže. Slanje sredstava na mrežu kompatibilnu sa EVM je jednostavniji proces; korisnici mogu da se povežu preko novčanika zasnovanog na Ethereum-u, kao što je MetaMask.

Kada Ethereum migrira izvorna sredstva, u lanac koji nije EVM kompatibilan, kao što je Solana, most koji povezuje dvije mreže koristi dvije različite adrese novčanika i standarde tokena. To znači da korisnici moraju da povežu i novčanik kompatibilan sa Ethereum i Solana, kao što su MetaMask i Phantom.

Kako se trka za hvatanje DeFi i NFT aktivnosti intenzivirala poslednjih meseci, višelančani mostovi su počeli da igraju ključnu ulogu u kripto ekosistemu. Rješenja kao što su Hop Protocol i Celer Network, su se pokazala popularnom primjenom Ethereum pametnih ugovora, koji korisnicima omogućavaju da prenose sredstva sa višestrukih slojeva 1 i 2 glavne mreže.

Binance Bridge

binance bridge

Binance Bridge je popularno mjesto ulaska iz Ethereuma u ​​Binance Smart Chain, blockchain kompatibilan sa EVM-om koji je razvila najveća svjetska kripto mjenjačnica. Preko mosta ERC-20, tokeni su umotani u BEP-20 sredstva za korišćenje na Binance Smart Chain aplikacijama, kao što su PancakeSwap, Venus Protocol, MDEX i Alpaca Finance. Korisnici Ethereuma mogu pristupiti mostu dodavanjem Binance Smart Chain u svoj MetaMask ili alternativni Web3 novčanik. Trenutno je preko 5,78 milijardi dolara zaključano u Binance Bridge-u.

Avalanche Bridge

Avalanche-Ethereum-Bridge

Avalanche je jedan od najvećih izazivača Ethereuma. Ponosi se velikom propusnošću i nudi EVM kompatibilnost sa podrškom za Aave, Curve i Sushi, zajedno sa mnoštvom izvornih dApps.

Najbolji način za prenos ERC-20 tokena sa Ethereum Avalanche, je preko Avalanche Bridge-a. Slično Binance Bridgeu, Avalanche Bridge-u se može pristupiti preko MetaMaska. Kada se sredstva premoste, tokeni se dodaju simbolom „.e“. Na primjer, premošteni USDC token se zove USDC.e.

Sve transfere preko mosta moraju odobriti tri od četiri pouzdana partnera Fondacije Avalanche, takođe poznati kao čuvari. Trenutno je oko 4,8 milijardi dolara zaključano u Avalance bridge. Avalanche Bridge ne podržava ERC-721 tokene, tako da nije moguće premjestiti NFT-ove na mrežu.

Mostovi Solana: Wormholle, Solleti Olbridž

solana wormhole

Solana je vjerovatno najjača konkurencija dominaciji Ethereuma. Solana je brža i jeftinija od Avalanche-a, sa vremenom bloka od oko pola sekunde. Oni koji žele da pošalju ERC-20 žetone Solani, mogu koristiti dva primarna mosta: Sollet i Vormhole.

Tokeni poslati iz Ethereuma u Solanu se umotavaju i kuju u skladu sa standardom tokena SPL preko Wormhole i Sollet-a, što im omogućava da se koriste u Solana dApps. Oko 265 miliona dolara zaključano je u Wormhole, a 217 miliona dolara u Soletu.

Vrijedi napomenuti da tokeni koji prelaze na Solanu, koristeći Sollet ili Wormhole, neće biti kompatibilni jedni sa drugima jer se tokeni umotani u Sollet razlikuju od verzija istih ERC-20 tokena umotanih u Wormhole.
Wormhole je popularnija od dva mosta. Za razliku od Solleta, takođe omogućava korisnicima da prenose NFT tokene, bilo da su iskovani kao ERC-721 token na Ethereum-u ili SPL token na Solani. Dok dva mosta naplaćuju manje od centa za jednu transakciju sa više lanaca, naknade za gas Ethereum-a su znatno veće.

Pored Sollet-a i Wormhole-a, lansirano je i rješenje za višelančane mostove pod nazivom Allbridge recebtky. Koristeći fondove likvidnosti, koji sadrže više od 1,5 milijardi dolara zaključane vrijednosti, Allbridge omogućava transfer tokena u Solanu sa Ethereuma i drugih blok lanaca kao što su Binance Smart Chain, Avalanche i drugi.

Fantom AnySwap Bridge

fantom bridge

Fantom je još jedan od najboljih kandidata u trci sloja jedan. Kao i Avalanche, on upravlja EVM kompatibilnom mrežom pod nazivom Opera, koja je brža i jeftinija od Ethereum mainnet-a.

Fantom je možda jedini lanac koji ne koristi 1:1 samostalnu uslugu direktnog mosta sa Ethereumom. Umjesto toga, on pretežno koristi višelančano rješenje pod nazivom AnySwap, za izvršavanje unakrsnih transfera preko više EVM mreža. Fantom AnySvap most je trenutno rješenje za slanje tokena sa Ethereuma na Fantom i obrnuto.
Kao rješenje za likvidnost sa više lanaca, AnySwap koristi skupove koji se sastoje od specifičnih tokena, raspoređenih u više lanaca za premoštavanje. Ovaj sistem omogućava slanje tokena Fantomu sa Ethereum-a, Avalanche-a, Poligona i Binance Smart Chain-a. AnySwap-ov Ethereum-Fantom most trenutno drži zaključanu vrijednost od oko 2,1 milijardi dolara.

Trenutno postoje tri druge platforme za premoštavanje tokena na Fantom, iz Ethereuma i drugih lanaca: multichain.xyz, SpiritSwap i SpookySwap. Ova rješenja koriste AnySvap kao pozadinu, ali su stekla popularnost nudeći prilagođen web interfejs.

Polygon bridges

polygon bridge

Stvorena su i mnoga rješenja za premoštavanje koja omogućavaju premještanje ERC-20 tokena u, ali i sa bočnih lanaca Ethereum-a, kao što je Poligon.

Poligon je najveća bočna mreža, koja ide paralelno sa Ethereumom. Doživio je parabolični rast tokom prošle godine, uz pomoć nekoliko Ethereum izvornih DeFi projekata, koji su se proširili na mrežu. Trenutno drži više od 9 milijardi dolara ukupne zaključane vrijednosti.

Glavna ulazna tačka iz Ethereuma, je preko Poligon POS mosta. Korisnici mogu položiti ETH ili bilo koji drugi ERC-20 token na Poligon i poslati ih nazad na Ethereum mainnet. Depoziti obično traju nekoliko minuta, dok povlačenje na glavnu mrežu traje oko sat vremena.

Polygon upravlja još jednim mostom sa Ethereumom koji se zove Plasma, koji se prvenstveno koristi za povlačenje ETH-a na mainnet. Međutim, nedostatak je što se sva povlačenja ETH-a zaključavaju do sedam dana, prije nego što se mogu iskoristiti na glavnoj mreži.

Osim Poligonovih vlastitih mostova, Hop Network takođe omogućava premoštavanje ETH-a i drugih sredstava na Poligonu. Poligon koristi fondove likvidnosti za prenos tokena i dobio je na snazi ​​zahvaljujući brzim depozitima i vremenima povlačenja. Obično nije potrebno više od 10 minuta za deponovanje i povlačenje na most.

Zbirni mostovi sloja 2

optimistic rollups

Optimistic Rollups su protokoli van lanca, kojima upravlja Ethereum ugovor na lancu, koji omogućavaju jeftinije i brže transakcije nego na Ethereum mainnet. Zbirni paketi računaju van lanca, ali objavljuju dokaze u lancu, tako da se podaci mogu vratiti na glavnu mrežu ako postoji problem.

Dva vodeća optimistična skupa su Optimism i Arbitrum, čija je ukupna vrijednost zaključana preko 2,5 milijardi. Rešenja sloja 2 su porasla u popularnosti jer su DeFi projekti poput Unisvap i Sushi najavili planove za lansiranje na mrežama.

Da bi pristupili sloju 2, korisnici moraju da polože sredstva na most koji je raspoređen na Ethereum mainnet-u, koji kreditira ista sredstva na zbirnom paketu, na istoj navedenoj adresi. Dok se depoziti na slojevima 2 sažimanja završavaju u roku od 15 do 20 minuta, isplate imaju period čekanja od sedam dana.

Hiljade korisnika je već prebacilo sredstva sa mreže Ethereum na Arbitrum, preko Arbitrum Bridge-a. Prebacivanje tokena na Optimism zahtijeva korištenje mosta koji se zove Optimism Gateway. Zahtjevi za depozite i povlačenja za ove zbirne pakete sloja 2, mogu se podnijeti preko MetaMask novčanika.

Kao alternativa zvaničnim platformama za premoštavanje, rješenja za likvidnost sa više lanaca kao što su Hop Network i Celer, se takođe mogu koristiti za uplate i povlačenja na Arbitrum i Optimism, sa mnogo bržim vremenima povlačenja. Oba rješenja takođe mogu omogućiti premoštavanje ERC-20 tokena između dve mreže sloja 2, bez prelaska na glavnu mrežu.

Terra shuttle bridge

Terra je rastuće DeFi čvorište, izgrađeno pomoću Cosmos SDK-a. Popularne aplikacije, Terra dApps, uključuju Mirror Finance i Anchor Protocol. Terra upravlja dvosmjernim mostom sa Ethereumom koji se zove Shuttle.
Most je dizajniran da prebaci sredstva zasnovana na Terra u Ethereum putem omota, ali ne obrnuto. Iz tog razloga, samo sredstva sa bijele liste mogu da se pomjeraju naprijed i nazad, između dva lanca. Da bi premjestili sredstva sa Ethereuma, korisnici prvo moraju da konvertuju ETH u ERC-20 tokene zasnovane na Terra, kao što je omotani UST token (wrapped UST Token).

Kako shuttle ne podržava ETH, nema načina da korisnici premoste materijal direktno na Terru. Međutim, korisnici mogu uložiti ETH na Lido Finance i dobiti ETH (stETH), koji se može premostiti na Terra, preko Lido interfejsa na Anchor Protocolu. stETH je upakovan u bETH, koji se može koristiti za zaradu nagrada na Anchoru.
Drugi mostovi u razvoju

Druge mreže koje nisu EVM, kao što su Polkadot i Cosmos, grade mostove, ali većina njih je u vrlo ranoj fazi razvoja. Cosmos će ponuditi usluge mosta sa Gravity Bridge, koji će uskoro biti lansiran, a Evmos razvija još jedan most. Slično tome, ChainBridge planira da poveže Ethereum sa Polkadotovim Moonbeam parachainom.
Ima još mnogo rješenja za premoštavanje u toku ili u razvoju. Kako sve više mreža, sloja 1 i sloja 2 koje se nadaju da će osvojiti dio Ethereum-ovog tržišnog udjela, vide da se razvijaju njihovi ekosistemi, izgleda da su mostovi spremni da u narednim godinama postanu stvarnost sastavljajuće interoperabilnosti.

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i spekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice ili pisca da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek treba konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.