futures vs options trejdovanje

Options vs. Futures: Koja je razlika?

Options ili opcijski ugovor daje investitoru pravo, ali ne i obavezu, da kupi (ili proda) akcije po određenoj cijeni u bilo koje vrijeme, sve dok je ugovor na snazi. Nasuprot tome, Futures ugovor zahtijeva da kupac kupi akcije a prodavac da ih proda, na određeni datum u budućnosti, osim ako je pozicija vlasnika zatvorena prije isteka roka izvršenja ugovora.

Opcije i fjučersi su i finansijski proizvodi koje investitori mogu koristiti za zaradu ili za zaštitu trenutnih ulaganja. Opcije i fjučersi omogućavaju investitoru da vrši ulaganja po određenoj cijeni do određenog datuma. Međutim, tržišta za ova dva proizvoda veoma se razlikuju po tome kako funkcionišu i koliko su rizični za investitora.

Opcije

Opcije se zasnivaju na cijeni osnovne hartije od vrijednosti, kao što je akcija. Kao što je gore navedeno, ugovor o opcijama daje investitoru priliku, ali ne i obavezu, da kupi ili proda imovinu po određenoj cijeni dok je ugovor još na snazi. Investitori ne moraju da kupuju ili prodaju imovinu ako odluče da to ne učine.

Opcije su izvedeni oblik ulaganja. To mogu biti ponude za kupovinu ili prodaju akcija, ali ne predstavljaju stvarno vlasništvo nad osnovnim ulaganjima dok se ugovor ne finalizuje.

Kupci obično plaćaju premiju za opcione ugovore, koji odražavaju 100 akcija osnovne imovine. Premije generalno predstavljaju udarnu cijenu imovine, odnosno stopu za kupovinu ili prodaju do isteka ugovora. Ovaj datum označava dan do kog se ugovor mora izvršiti.

Vrste opcija: Call i put opcije

Postoje samo dvije vrste opcija: „Call“ opcije i „put“ opcije.

„Call“ opcija (ili opcija poziva) je ponuda za kupovinu akcija po udarnoj cijeni prije isteka ugovora. „Put“ put (ili opcija stavljanja) je ponuda za prodaju akcija po određenoj cijeni.

Pogledajmo primjer svake:

Call opcija

Investitor otvara call opciju za kupovinu akcija KSIZ po udarnoj cijeni od 50 USD negdje u naredna tri mjeseca. Akcije se trenutno trguju po cijeni od 49 dolara. Ako akcija skoči na 60 USD, kupac može ostvariti pravo da kupi dionicu po cijeni od 50 USD. Taj kupac tada može odmah prodati akcije za 60 USD za profit od 10 USD po akciji.

Druge mogućnosti

Alternativno, kupac opcije može jednostavno prodati „call“ opciju i ubaciti profit u džep, budući da „call“ opcija vrijedi 10 USD po akciji. Ako se opcija trguje ispod 50 USD u trenutku isteka ugovora, opcija postaje bezvrijedna. Kupac „call“ opcije gubi avansno plaćanje za opciju.

U međuvremenu, ako investitor posjeduje „put“ opciju prodaje KSIZ-a po 100 USD, a cijena KSIZ-a padne na 80 USD prije isteka opcije, ulagač će dobiti 20 USD po akciji, minus trošak premije. Ako je cijena KSIZ-a po isteku roka iznad 100 USD, opcija je bezvrijedna i investitor gubi premiju uplaćenu unaprijed. Kupac ili ponuđač mogu zatvoriti svoju poziciju opcije kako bi zaključili dobit ili gubitak u bilo koje vrijeme prije isteka roka izvršenja opcije. To se postiže kupovinom opcije, u slučaju ponuđača, ili prodajom opcije, u slučaju kupca. Kupoprodaja takođe može izabrati da ostvari pravo prodaje po udarnoj cijeni (strike price).

Futures

Fjučers ugovor je obaveza da se imovina proda ili kupi po „kasnije“ dogovorenoj cijeni. Fjučers ugovori su prava zaštita od ulaganja i najrazumljiviji su kada se posmatraju u smislu roba poput kukuruza ili ulja. Na primjer, poljoprivrednik će možda htjeti da unapred zaključi prihvatljivu cijenu u slučaju da tržišne cijene padnu prije nego što se usjev može isporučiti. Kupac takođe želi unaprijed da odredi cijenu ako cijene skoče do trenutka isporuke usjeva.

Primjeri

Pokažimo na primjeru. Pretpostavimo da se dva trgovca slažu sa cijenom od 50 dolara po bušelu, na fjučers ugovoru o kukuruzu. Ako se cijena kukuruza podigne do 55 dolara, kupac ugovora zarađuje 5 dolara po barelu. Prodavac, s druge strane, gubi na boljem poslu.

Tržište fjučersa se znatno proširilo izvan nafte i kukuruza. Fjučersi na akcije mogu se kupiti na pojedinačnim akcijama ili na indeksu poput S&P 500 (The Standard and Poor's 500). Kupac fjučers ugovora ne mora unaprijed da plati pun iznos ugovora. Plaća se procenat cijene koja se naziva početna marža.

Na primjer, fjučers ugovor o nafti je napravljen za 1.000 barela nafte. Sporazum o kupovini fjučers ugovora za 100 USD predstavlja ekvivalent ugovora od 100.000 USD. Od kupca se može zahtijevati da plati nekoliko hiljada dolara za ugovor, a može i da duguje više ako se to klađenje na pravac kretanja tržišta pokaže pogrešnim.

Ko trguje fjučersima?

Fjučers je izmišljen za institucionalne kupce. Ovi dileri nameravaju da zaista posjeduju burad sirove nafte za prodaju rafinerijama ili tone kukuruza za prodaju distributerima supermarketa. Utvrđivanje cijene unaprijed čini preduzeća sa obe strane ugovora manje osjetljivim na velike promjene cijena.

Međutim, maloprodajni kupci kupuju i prodaju fjučers ugovore kao opkladu na cjenovni smijer osnovne hartije od vrijednosti. Žele da profitiraju od promjena cijena fjučersa, u zavisnosti da li cijena raste ili opada. Oni ne nameravaju da zauzmu ili posjeduju bilo koji proizvod.

Ključne razlike

Osim gore navedenih razlika, postoje i druge stvari koje razlikuju opcije od fjučersa. Evo još nekih velikih razlika između ova dva finansijska instrumenta. Uprkos mogućnostima da zarade na opcijama, investitori bi trebali biti oprezni u vezi sa rizicima koji su s njima povezani.

Opcije

Pošto su skloni da budu prilično složeni, ugovori o opcijama su rizični. I „call“ i „put“ opcije generalno dolaze sa istim stepenom rizika. Kada investitor kupi opciju akcija, jedina finansijska obaveza je trošak premije u trenutku kupovine ugovora.

Međutim, kada prodavac otvori „put“ opciju, taj prodavac je izložen maksimalnoj odgovornosti osnovne cijene akcija. Ako „put“ opcija daje kupcu pravo da proda dionicu po 50 USD po dionici, ali dionica padne na 10 USD, osoba koja je inicirala ugovor mora pristati na kupovinu dionice za vrijednost ugovora ili 50 USD po dionici.

Rizik za kupca „call“ opcije ograničen je na premiju koja se plaća unaprijed. Ova premija raste i opada tokom trajanja ugovora. Zasniva se na brojnim faktorima, uključujući koliko je udarna cijena udaljena od trenutne cijene osnovnog ugovora, kao i koliko je vremena preostalo za izvršenje ugovora. Ova premija se isplaćuje investitoru koji je otvorio „put“ opciju, koji se naziva i ponuđač (writer) opcije.

Ponuđač opcije (Option Writer)

Ponuđač opcije je sa druge strane trgovine. Ovaj investitor ima neograničen rizik. Pretpostavimo u gornjem primjeru da akcije rastu do 100 USD. Ponuđač opcije bio bi primoran da otkupi akcije po 100 USD po komadu, kako bi ih prodao kupcu za 50 USD po akciji. U zamjenu za malu premiju, ponuđač opcije gubi 50 dolara po akciji.

I ponuđač, a i kupac opcije mogu zatvoriti svoje pozicije u bilo kom trenutku kupovinom opcije na poziv (call), što ih vraća nazad na „nulu“. Dobit ili gubitak je razlika između primljene premije i troška otkupa opcije, odnosno izlaska iz trgovine.

Futures

Opcije mogu biti rizične, ali fjučers je rizičniji za pojedinačnog investitora. Fjučers ugovori uključuju maksimalnu odgovornost i prema kupcu i prema prodavcu. Kako se osnovna cijena akcija kreće, bilo koja od strana u ugovoru će možda morati da položi više novca na svoje trgovačke račune kako bi ispunila dnevnu obavezu. To je zato što se dobici na fjučers pozicijama automatski označavaju na tržištu svakodnevno, a to znači da se promjena vrijednosti pozicija, prema višoj cijeni ili prema nižoj cijeni, prenosi na fjučers račune stranaka na kraju svakog trgovačkog dana.

Primjeri opcija i budućnosti

Opcije

Da bi se stvari dodatno zakomplikovale, opcije se kupuju i prodaju na fjučersima. Ali to omogućava ilustraciju razlika između opcija i fjučersa. U ovom primjeru, jedan ugovor o opcijama za zlato na Čikaškoj trgovačkoj berzi (CME) ima za osnovno sredstvo jedan COMEKS fjučers ugovor o zlatu.

Ulagač u opcije može kupiti „call“ opciju za premiju od 2,60 USD po ugovoru sa udarnom cijenom od 1 600 USD koja ističe u februaru 2022. Imalac ovog poziva misli da će cijena zlata rasti i ima pravo da preuzme osnovnu poziciju fjučersa na zlato do isteka opcije nakon zatvaranja tržišta 22. februara 2022. Ako cijena zlata poraste iznad udarne cijene od 1.600 dolara, investitor će ostvariti pravo na kupovinu fjučers ugovora. U suprotnom, investitor će dozvoliti isticanje ugovora o opcijama. Maksimalni gubitak je premija od 2,60 USD plaćena za ugovor.

Fjučers ugovor

Umjesto toga, investitor može odlučiti da kupi fjučers ugovor o zlatu. Jedan fjučers ugovor ima za osnovno sredstvo 100 trojskih unci zlata. To znači da je kupac dužan da primi 100 trojskih unci zlata od prodavca na datum izvršenja naveden u fjučers ugovoru. Pod pretpostavkom da trgovac nema interesa da zaista posjeduje zlato, ugovor će prodati prije datuma izvršenja ugovora ili će preći na novi fjučers ugovor.

Kako cijena zlata raste ili pada, iznos dobitka ili gubitka se pripisuje ili zadužuje na račun investitora na kraju svakog trgovačkog dana. Ako cijena zlata na tržištu padne ispod ugovorene cijene na koju je kupac pristao, fjučers kupac je i dalje u obavezi da plati prodavcu veću ugovorenu cijenu na datum izvršenja ugovora.

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.