monero kriptovaluta

Predstavljamo kriptovalutu – Monero (XMR)

Monero je digitalna valuta koja nudi visok nivo anonimnosti za korisnike i njihove transakcije. Kao i Bitcoin, Monero je decentralizovana peer-to-peer kriptovaluta, ali za razliku od Bitcoina, Monero je okarakterisan kao anonimniji digitalni novac ili orijentisan na privatnost.

Razumijevanje Monera

Monero je nastao kao osnovni pokret bez “pred-rudarenja” i bez finansiranja VC-a, a pokrenut je u aprilu 2014. godine kao račva Bitecoin-a (Bytecoin). Fork se javlja kada se originalna kriptovaluta podijeli na dvije da bi se stvorila druga verzija, što je omogućeno zbog formata otvorenog koda koji prevladavaju u većini dizajna kriptovaluta. Većina viljuški formirana je radi otklanjanja nedostataka matične valute i stvaranja boljih alternativa.

Monerova popularnost u kripto svijetu raste uglavnom zbog karakteristike anonimizacije. Svi korisnici kriptovaluta dobijaju javnu adresu ili ključ koji je jedinstven za svakog korisnika. Uz Bitcoin, primalac novčića prenosi novčiće na svoju adresu koju mora otkriti pošiljaocu. Pošiljalac može vidjeti koliko Bitcoina ima primalac kada sazna za javnu adresu primaoca sredstava. Preko Bitcoin blok lanca, svi novčići prenijeti od pošiljaoca do primaoca se snimaju i objavljuju.

Transakcije sa Monerom, međutim, ne daju pošiljaocu pregled prozora primaočeve imovine, iako pošiljalac zna javnu adresu primaoca. Monero transakcije su nepovezive i ne mogu se pratiti. Novčići poslati primaocu preusmeravaju se putem adrese koja je nasumično stvorena da se koristi posebno za tu transakciju.

Knjiga Monero, za razliku od blockchaina, ne bilježi stvarne prikrivene adrese pošiljaoca i primaoca, a jednokratno kreirana adresa koja se bilježi nije povezana sa stvarnom adresom bilo koje strane. Stoga, svako ko pregleda Monerovu neprozirnu knjigu ne bi mogao da pronađe adrese i pojedince uključene u bilo koju prošlu ili sadašnju transakciju.

Mogućnosti

Monero takođe ima funkciju koja se naziva prstenasti potpis (Ring signature), koja zamagljuje izvore sredstava tako da se praktično ne mogu pratiti stranke uključene u transfer. Ovaj potpis osigurava da je svaka Monero transakcija, između dvije strane, grupisana sa drugim višestrukim transakcijama koje se dešavaju među drugim nepovezanim stranama.

To znači da se sredstva primaoca miješaju sa transakcijama drugih korisnika Monera i nasumično se kreću po listi transakcija, pa je eksponencijalno teško pratiti izvor do primaoca. Ring potpis takođe dešifruje stvarni iznos uključen u bilo koju transakciju. Imajte na umu da se potpis prstena razlikuje od tehnike anonimizacije miješanja i zajedničkog pridruživanja koju su usvojile druge kriptovalute koje se bore za anonimnost.

Konačno, Monero ima poseban način rukovanja transakcijama tako što dijeli preneseni iznos na više iznosa i tretira svaki podijeljeni iznos kao zasebnu transakciju. Na primjer, korisnik koji prenese 200 KSMR (Monerova novčana jedinica) na kupca imao bi podijeljen iznos na, recimo, 83 KSMR, 69 KSMR i 48 KSMR, ukupno 200 KSMR.

Svaki od njih se obrađuje posebno i za svaku od podijeljenih figura kreira se jedinstvena jednokratna adresa. Sa prstenastim potpisom, svaki od ovih podijeljenih iznosa pomiješan je sa drugim transakcijama koje su, naravno, takođe podijeljene, što izuzetno otežava identifikaciju tačne mješavine od 200 KSMR koja pripada primaocu.

Monero, privatnost i popularnost

monero cijena

Monero omogućava transparentnost zasnovanu na diskreciji korisnika. Svi korisnici imaju „ključ za pregled“ koji se može koristiti za pristup nalogu sa odgovarajućim privatnim ključem. Korisnik može dati svoj ključ za pregled odabranim stranama sa ograničenjima, kao što je pristup za pregled stanja računa, ali bez mogućnosti trošenja sredstava na računu; pristup svim istorijskim i tekućim transakcijama; ili pristup samo određenim transakcijama na nalogu. Odabrane strane uključuju roditelje kojima će možda biti potrebni ključevi za pregled radi nadgledanja transakcija svoje djece i revizori kojima bi korisnik želio da omogući pristup reviziji njegovog stanja i vrijednosti.

Osim ključa za pregled, korisnici imaju i „ključ potrošnje“ koji ovlašćuje izabranog korisnika, sa kojim vlasnik dijeli ključ, da troši ili prenosi sredstva sa računa. Kao i taster za pregled, taster za potrošnju ima 64 znaka i sastoji se od slova i brojeva.

Popularnost Monera je porasla, ne samo zbog namjere bavljenja ilegalnim aktivnostima na podzemnom tržištu, već i zbog pojedinaca koji jednostavno žele biti u mogućnosti anonimno kupovati robu i usluge na mreži. Pojedinci koji ne žele neželjene oglase zasnovane na njihovim navikama potrošnje od digitalnih marketinških stručnjaka, bogati koji su često na meti sajber kriminalaca, itd.

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.