soci

Société Générale, Banque de France završila blockchain repo transakciju

 

Transakcija je uključivala tokenizovane obveznice izdane na Ethereum blockchainu kao kolateral u zamjenu za CBDC izdane od Banque de France.
Société Générale je završila prvu repo transakciju koristeći blockchain tehnologiju unutar Eurosistema centralne banke.

Prema najavi od 13. decembra, transakcija je obavljena u saradnji sa Banque de France preko Société-ove podružnice za digitalnu imovinu, Forge.

Repo transakcija, skraćeno za ugovor o repo otkupu, je finansijska transakcija u kojoj jedna strana prodaje hartiju od vrednosti drugoj uz obećanje da će je ponovo otkupiti kasnije po unaprijed određenoj ceni. To je, u suštini, mehanizam kratkoročnog zaduživanja gdje hartije od vrijednosti služe kao kolateral.

U slučaju Forge transakcije, repo je uključivao tokenizovane obveznice izdane 2020. na Ethereum blockchainu kao kolateral, dok je digitalna valuta centralne banke (CBDC) koju je izdala Banque de France razmijenjena kao gotovina.

Société Générale kaže da transakcija pokazuje tehničku izvodljivost operacija međubankarskog refinansiranja na lancu:

“To ilustruje potencijal digitalne valute centralne banke da poboljša likvidnost digitalnih finansijskih vrijednosnih papira.”
Tokenizacija vrijednosnih papira uključuje pretvaranje tradicionalnog dužničkog instrumenta, poput obveznice, u digitalni token koji predstavlja njegovo vlasništvo. Kada se trguje u blockchainu, ovi tokeni imaju nepromjenjivu evidenciju transakcija i kraće vrijeme poravnanja u odnosu na tradicionalne sisteme.

Na primjer, dužnički instrumenti Sjedinjenih Država koje su privatne kompanije tokenizovale onchain dosegle su 2,9 milijardi dolara u decembru 2024.

soci1
Tokenizovani američki trezori, obveznice i gotovinski ekvivalenti od 12. decembra 2024. Izvor: RWA.xyz

Banque de France istražuje slučajeve upotrebe svog CBDC-a od 2021. godine, kada je pokrenula probno ispitivanje koje je uključivalo nekoliko banaka na tržištu duga u zemlji, uključujući Société Générale, BNP Paribas, Credit Agricole CIB i HSBC.

Institucija je takođe eksperimentisala sa prekograničnim transakcijama. Centralna banka je 2024. godine potpisala bilateralnu saradnju sa Monetarnom upravom Hong Konga (HKMA) za veleprodajne projekte CBDC i tokenizacije.

Isto tako, Société Générale razvija svoje poslovanje s digitalnom imovinom. U septembru je kompanija najavila partnerstvo sa trgovačkom platformom Bitpanda kako bi proširila doseg svojih stabilnih kovanica denominovanih u eurima, nazvanog EUR CoinVertible (EURCV). Banka je među najvećim svjetskim finansijskim grupama, držeći gotovo 1,6 biliona dolara ukupne imovine od 2023.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.