teti

Tether je ‘preraspodijelio’ 108,8 miliona USDT od nezakonitih aktivnosti od 2014. godine

 

Najnovija zapljena 5 miliona USDT od prevara označava “značajnu pobjedu” u tekućoj borbi protiv sajber prevara, navodi Tether.
Izdavač Stablecoina Tether pomogao je preko 145 agencija za provođenje zakona da povrate više od 108,8 miliona USDT povezanih s ilegalnim aktivnostima od njegovog pokretanja 2014. godine, navodi se u nedavnom saopštenju.

“Tether ostaje odlučan u svojoj misiji da podrži globalne napore za provođenje zakona u borbi protiv nezakonite upotrebe kriptovalute”, napisao je izvršni direktor Tethera Paolo Ardoini u izjavi od 23. avgusta.

Ardoini je tvrdio da je Tether “potpuno posvećen” nastavku saradnje sa organima za provođenje zakona u borbi protiv prevara.

“Nedvosmisleno osuđujemo zloupotrebu USDT-a ili bilo koje kriptovalute za kriminalne aktivnosti.”
Od svog pokretanja, Tether je “dobrovoljno blokirao” više od 1.900 novčanika kriptovaluta širom svijeta koji su povezani s nedozvoljenim aktivnostima.

Tetherov rad sa organima za provođenje zakona

Nedavno je Tether pomogao Ministarstvu pravde Sjedinjenih Država (DoJ) u zaplijeni približno 5 miliona dolara u USDT-u od prevaranta koji su prevarili žrtve prije nego što su nestali sa svojim novcem, prevara poznata kao “klanje svinja”.

Također je navedeno da je istraga uključivala Tether koji je uključio Federalni istražni biro (FBI) i američku službu u njegovu platformu “kako bi se ostvarila sinergija u istragama”.

Ljubavne prevare postaju glavna briga

U 2023. prihodi od ljubavnih prevara su se više nego udvostručili u odnosu na prethodnu godinu, s podacima koji ukazuju na rast od 85 puta od 2020. godine.

Chainalysis vjeruje da prevare  imaju “najgori uticaj na žrtve svih vrsta prevara” zbog prosječne veličine plaćanja.

„Ove lažne investicione platforme prikazuju fiktivni investicioni portfelj sa nenormalno velikim povratom ulaganja, koji je dizajniran da navede žrtvu da investira više“, napisao je američki ministar pravde u saopštenju od 22. avgusta.

Ministarstvo pravde je objasnilo da kada se sredstva pribave, ona se zatim prebacuju kroz kripto novčanike kako bi se “zamaglila priroda, izvor, kontrola i vlasništvo tih prihoda od prevare”.

U međuvremenu, 12. marta, Tether pomogao DoJ u zapljeni otprilike 1,4 miliona USDT zbog sumnje da je prihod stečen prevarom putem prevare korisničke podrške.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.