teter

Tetherov USDT dostiže rekordnu tržišnu kapitalizaciju od 120 milijardi dolara

Tržišna kapitalizacija USDT od 120 milijardi dolara mogla bi se preliti na Bitcoin i Ether, okončavši njihov sedmomjesečni opadajući trend i spasiti narativ „Uptober“.
Tetherov stabilni coin denominiran u američkim dolarima po prvi je put premašio rekordnu tržišnu kapitalizaciju od 120 milijardi dolara, signalizirajući potencijalni kripto skup.

Stabilni coini su glavna rampa između svijeta fiat valuta i digitalne imovine. Rastuća ponuda stabilnih coin-a često se koristi kao signal za predviđanje nadolazećeg rasta, jer sugeriše da se investitori opterećuju stablecoinima prije nego što ulažu u kriptovalute.

teter1

Rastuća ponuda USDT-a mogla bi pomoći u katalizaciji sljedećeg Bitcoina. U avgustu, Tether je iskovao 1,3 milijarde USDT-a za pet dana nakon što je cijena bBtcoina 5. avgusta dostigla najniži nivo od pet mjeseci od preko 49.500 dolara.

Do 9. avgusta, USDT od 1,3 milijarde dolara pomogao je Bitcoin-u da ostvari oporavak od preko 21% da bi trgovao na 60.271 dolara sa dna tržišta od 5. avgusta.

Može li 120 milijardi USDT katalizovati “Uptober” Bitcoin rally?

Tetherova rastuća ponuda stabilnih coin-a mogla bi katalizovati sljedeći “Uptober” skup (kripto žargon za oktobar) jer je mjesec istorijski bikovski za cijenu Bitcoina.

Gledajući Tetherove tokove blagajne, značajan dio se šalje na neke od najvećih centraliziranih berzi (CEX), signalizirajući dolazni pritisak na kupovinu od strane investitora.

Podaci Arkham Intelligence-a pokazuju da je tokom proteklih 48 sati Tetherova riznica poslala preko 66 miliona dolara stabilnih coin-a u Binance i preko 20 miliona dolara u USDT-u na Kraken berzu.

teter2
Suprotno tome, nedostatak priliva stabilnih coin-a često dovodi do korekcije kripto tržišta. Dana 12. avgusta, cijena Bitcoina je pala ispod psihološke granice od 60.000 dolara, što je izazvalo korekciju od skoro 4% pošto su institucije privremeno prestale da kupuju USDT.

Može li Bitcoin napraviti proboj prije kraja oktobra?

 

Na osnovu istorijskih obrazaca grafikona, neki analitičari su očekivali tromjesečni rast Bitcoina na 92.000 dolara nakon pada trenda u septembru. Oktobar je istorijski drugi najbolji mjesec po cijeni Bitcoina, sa prosječnim povratom od 21%, drugi u odnosu na novembar, što u prosjeku iznosi preko 46% mjesečnog prinosa za Bitcoin, prema podacima CoinGlass-a.

teter3
Tokom prethodne godine prepolovljenja Bitcoina 2020., cijena je porasla za preko 27% u oktobru i preko 42% u novembru u šestomjesečnom skupu koji je trajao do marta 2021.

Kako bi potvrdio potencijalni proboj iz trenutnog hoda rakova, Bitcoin mora zatvoriti sedmicu iznad 68.700 dolara, prema popularnom kripto analitičaru Rekt Capitalu.

teter4
Rastući prilivi Bitcoin fondova kojima se trguje na berzi (ETF) mogao bi doprinijeti potencijalnom proboju Bitcoina. Bitcoin ETF-ovi su premašili rekordnu prekretnicu od 20 milijardi dolara u ukupnim neto tokovima 17. oktobra, samo 10 mjeseci nakon lansiranja.

Nasuprot tome, ETF-ovima baziranim na zlatu bilo je potrebno skoro pet godina da pređu ovu istu prekretnicu od 20 milijardi dolara.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.