U grupnoj tužbi se navodi da su Tether i Bitfinix bili u zavjeri kako bi manipulisali cijenama kriptovaluta.
Tužioci u višegodišnjoj grupnoj tužbi protiv Tethera i Bitfinixa podnijeli su izmijenjenu tužbu optužujući kompanije da manipulišu cijenama kriptovaluta putem obmanjujuće šeme koja uključuje USDT, Tetherov stabilni coin koji je podržan u dolarima, prema sudskim dokumentima podnesenim u južnom okrugu New Yorka .
U pritužbi se navodi da su Tether i Bitfinix „izveli sofisticiranu šemu kako bi na prevaru napuhali cijenu” kriptovaluta, uključujući Bitcoin, kroz „masovne, pažljivo tempirane kupovine kako bi signalizirale tržištu da postoji ogromna potražnja i time uzrokovalo cijenu tih roba za skok.”
Kompanije su navodno finansirale ove kupovine milijardama dolara u USDT-u, što – u suprotnosti sa ponovljenim uvjeravanjima Tethera – zapravo nije bilo podržano jedan prema jedan američkim dolarima. Čineći to, tužioci tvrde da su Tether i Bitfinix prekršili Zakon o robnoj razmjeni (CEA) i Sherman Antitrust Act.
“U stvarnosti, Tether je sebi izdao milijarde USDT-a bez potpore u američkim dolarima – jednostavno stvarajući USDT iz ničega”, navodi se u žalbi, u kojoj se dalje navodi da je obmana “na kraju rezultirala milijardama dolara štete nedužnim kupcima kripto robe.”
Ovo je treća žalba koja je podnesena u ovom predmetu, koji je otvoren 2019. godine i od tada se suočavao sa ponovljenim kašnjenjima, uključujući uklanjanje prvobitnog pravnog savjetnika tužilaca 2022. Tether i Bitfinex osporili su zahtjev tužioca da se tužba izmjeni 2023. , nazivajući to posljednjim pokušajem da se oživi propali slučaj.
„Razlog za ovu dramatičnu promjenu kursa je, naravno, jasan: dvije godine otkrivanja činjenica — uključujući više od milion stranica otkrivenih dokumenata i brojne izjave — nisu otkrile niti jedan djelić dokaza koji podržavaju navodnu šemu tržišne manipulacije u Žalbi”, tvrdili su okrivljeni.
Tužioci u podnesku tvrde da stručna analiza pokazuje da su Bitfinex i Tether izdali nepodržani USDT i koristili taj debazirani USDT za kupovinu velikih količina kripto robe“.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.