Velika Britanija bi trebala ukinuti poreze na kupovinu dionica i umjesto toga ih primijeniti na kupovinu kriptovaluta kako bi stimulirala ekonomiju, kaže predsjednica Cavendisha Lisa Gordon.
Velika Britanija bi trebala početi oporezivati kupovinu kriptovaluta u pokušaju da potakne britance da ulažu u lokalne dionice, što bi moglo potaknuti ekonomiju zemlje, kaže predsjednica investicijske banke Cavendish Lisa Gordon.
“Trebalo bi nas sve užasnuti da više od polovine mlađih od 45 godina posjeduje kriptovalute i nema dionice”, rekao je Gordon za The Times u izvještaju od 23. marta. “Volio bih vidjeti da se državna taksa na dionice smanji i primjenjuje na kriptovalute.”
Trenutno, Velika Britanija uračunava porez od 0,5% na dionice koje kotiraju na Londonskoj berzi, najvećem tržištu vrijednosnih papira u zemlji, koje donosi oko 3 milijarde funti poreskih prihoda (3,9 milijardi dolara) godišnje.
Gordon je dodao da bi smanjenje moglo potaknuti ljude da ulože svoju ušteđevinu u dionice lokalnih kompanija, što bi onda moglo potaknuti druge firme da izađu na berzu u Velikoj Britaniji i pomognu privredi.
Za komparaciju, nazvala je kriptovalute “neproduktivnom imovinom” koja se “ne vraća u ekonomiju”.
“Akcije obezbjeđuju kapital za rast kompanijama koje zapošljavaju ljude, inoviraju i plaćaju korporativni porez. To je društveni ugovor. Ne trebamo se bojati zalaganja za to.”
Državna uprava za finansijsko ponašanje saopštila je u novembru da je vlasništvo nad kriptovalutama poraslo na 12% odraslih, što je ekvivalentno oko 7 miliona ljudi. Većina vlasnika kriptovaluta, 36%, bila je mlađa od 55 godina.
Gordon je rekla da su mnogi “prešli na štednju, a ne na ulaganje”, za šta je tvrdila da “neće finansirati održivo penzionisanje”.
Istraživanje FCA iz 2022. pokazalo je da 70% odraslih ima štedni račun, dok 38% ili direktno drži dionice ili ih drži preko računa koji omogućava gotovo 20.000 britanskih funti (26.000 dolara) neoporezive štednje godišnje – oko tri od četiri osobe od 18 do 24 godine nemaju ulaganja.

No, u naknadnom istraživanju, regulator je izvijestio da je u periodu od 12 mjeseci do januara 2024., kriza troškova života dovela do toga da je 44% svih odraslih osoba ili zaustavilo ili smanjilo štednju ili investiranje, dok je skoro četvrtina koristila ušteđevinu ili prodala svoja ulaganja kako bi pokrila svakodnevne troškove.
Gordon je član Radne grupe za industriju tržišta kapitala, grupe rukovodilaca industrije koja ima za cilj oživljavanje lokalnog tržišta, od čega bi Cavendish imao koristi jer savjetuje kompanije o tome kako se snalaziti u mogućim javnim ponudama.
Konsultantski gigant EY izvijestio je u januaru da je londonsko tržište dionica imalo jednu od “najmirnijih godina u istoriji”, sa samo 18 kompanija koje su bile uvrštene prošle godine, u odnosu na 23 u 2023.
Istovremeno, EY je saopštio da je 88 kompanija uklonjeno ili prebačeno sa berze, a mnoge su rekle da su se preselile zbog „pada likvidnosti i nižih vrijednosti u poređenju sa drugim tržištima“ kao što je američko.
Međutim, Gordon tvrdi da je Velika Britanija “sigurno utočište” u poređenju s tržištima poput SAD-a, koje je izgubilo trilione dolara na svojim berzama zbog tarifnih prijetnji predsjednika Donalda Trumpa i straha od recesije. Kripto tržišta su takođe opala zajedno sa američkim dionicama, s Bitcoinom
BTC je pao za 11% u proteklih 30 dana i bori se da održi podršku iznad 85.000 dolara od početka marta.
Najmanje u posljednja 24 sata Bitcoin je porastao za 2%, trgujući oko 85.640 dolara.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.