Američka komisija za vrijednosne papire i berzu tvrdi da je Musk prekršio američke zakone o hartijama od vrijednosti tako što nije na vrijeme otkrio da je posjedovao preko 5% dionica Twittera početkom 2022.
Američka komisija za hartije od vrijednosti optužila je Elona Maska, rekavši da najbogatiji čovjek svijeta nije otkrio da je “stekao stvarno vlasništvo” nad Twitterom početkom 2022. godine, što mu je omogućilo da kupuje dionice po nižim cijenama.
SEC je u prijavi od 14. januara na saveznom sudu u Washingtonu, DC, rekao da mu je Muskovo navodno kasno otkrivanje svog udjela na Twitteru (sada X) omogućilo da “nastavi da kupuje dionice po umjetno niskim cijenama” i da “isplati najmanje 150 miliona dolara”. za dionice koje je kupio nakon dospijeća izvještaja o stvarnom vlasništvu.”
SEC je naveo da Musk nije podnio izvještaj u kojem je otkrio svoje vlasništvo na Twitteru u roku od potrebnih 10 dana nakon što je posjedovao više od 5% dionica kompanije, učinivši to 11 dana nakon što je izvještaj stigao – 4. aprila 2022.
“Tog dana, cijena dionica Twittera porasla je za više od 27% u odnosu na cijenu zatvaranja prethodnog dana”, rekao je SEC.
Tužba dolazi samo nekoliko dana prije nego što se očekuje da će SEC promijeniti vodstvo, a predsjedavajući Gary Gensler će se povući 20. januara kada Donald Trump preuzme dužnost. Musk bi trebao savjetovati budućeg predsjednika o pitanjima efikasnosti vlade.
SEC je saopštio da je Musk počeo da kupuje akcije Twitter-a početkom 2022. godine i da je do 14. marta iste godine posjedovao preko 5% običnih dionica Twittera.
U njemu se navodi da je Musk potrošio više od 500 miliona dolara kupujući obične dionice Twittera u kojima je “nedovoljno platio Twitter investitorima za više od 150 miliona dolara” između 24. marta i 4. aprila 2022.
“Budući da Musk nije na vrijeme otkrio svoje stvarno vlasništvo, mogao je izvršiti ove kupovine od nesuđene javnosti po umjetno niskim cijenama, koje još nisu odražavale neotkrivene materijalne informacije o Muskovom stvarnom vlasništvu”, dodaje se.
U postu od 15. januara kao odgovor na tužbu, Musk je nazvao SEC “potpuno slomljenom organizacijom” i dodao: “Oni troše svoje vrijeme na ovakva sranja kada postoji toliko stvarnih zločina koji ostaju nekažnjeni.”
Muskov advokat, Alex Spiro, rekao je za Cointelegraph da je “višegodišnja kampanja SEC-a uznemiravanja gospodina Muska kulminirala podnošenjem tužbe protiv gospodina Muska po jednoj tački”.
“Današnja akcija je priznanje DIK-a da ne mogu pokrenuti stvarni slučaj”, dodao je. “G. Musk nije učinio ništa loše i svi vide ovu laž onakvu kakva jeste.”
Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, kupio je Twitter za 44 milijarde dolara 25. aprila 2022. godine, a zatim je platformu za mikroblogovanje preuzeo kao privatnu, preimenovao je u X, otpustio njene najviše rukovodioce zajedno sa polovinom zaposlenih prije nego što je razbio politiku sadržaja dezinformacija, zbog čega je bila podvrgnuta regulatornoj kontroli u više regija uključujući Evropu i Australiju.
SEC traži suđenje s porotom i da Musk plati “odbacivanje svog neopravdanog bogaćenja” uz građansku kaznu.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.