defi

DeFi – Decentralizovane finansije (Decentralised Finance)

U svom najjednostavnijem obliku, decentralizovano finansiranje je sistem pomoću kojeg finansijski proizvodi postaju dostupni na javnoj decentralizovanoj blockchain mreži, čineći ih dostupnim za svakoga, mjesto da prolaze kroz posrednike poput banaka.

U svom najjednostavnijem obliku, decentralizovano finansiranje je sistem pomoću kojeg finansijski proizvodi postaju dostupni na javnoj decentralizovanoj blockchain mreži, čineći ih otvorenim za svakoga, umjesto da prolaze kroz posrednike poput banaka ili drugih (ostalih) posrednika. Za razliku od bankovnog ili brokerskog računa, lični dokument, ili dokaz adrese nisu potrebni za upotrebu DeFi-a. Tačnije, DeFi se odnosi na sistem pomoću kojeg softver zasnovan na blockchain-u omogućava kupcima, prodavcima, zajmodavcima i zajmoprimcima interakciju peer-to-peer ili sa posrednikom strogo zasnovanim na softveru, a ne sa kompanijom ili institucijom koja omogućava transakciju. Za postizanje cilja decentralizacije koristi se više tehnologija i protokola. Na primjer, decentralizovani sistem može se sastojati od miješavine tehnologija otvorenog koda, blockchain-a i vlasničkog softvera. Pametni ugovori (smart contracts) koji automatizuju uslove ugovora između kupaca i prodavaca ili zajmodavaca i zajmoprimaca omogućavaju ove finansijske proizvode. Bez obzira na tehnologiju ili platformu koja se koristi, DeFi sistemi su dizajnirani da uklone posrednike između ugovornih strana. Iako je obim trgovačkih tokena i novca zaključanog u pametne ugovore u svom ekosistemu u stalnom porastu, DeFi je početna industrija čija se infrastruktura još uvek gradi. Regulacija i nadzor DeFi su minimalni ili ne postoje. U budućnosti se, međutim, očekuje da će DeFi preuzeti i zameniti šine savremenih finansija.

Šta je DeFi?

Upotreba tehnologije u finansijskim uslugama nije nova. Većina transakcija u bankama ili drugim kompanijama za finansijske usluge danas se obavlja uz pomoć tehnologije. Međutim, uloga tehnologije je ograničena na omogućavanje takvih transakcija. Kompanije se i dalje moraju boriti sa kretanjem po legalnim nadležnostima, konkurentnim finansijskim tržištima i različitim standardima kako bi omogućile transakciju. Sa svojim nizom uobičajenih softverskih protokola i javnih blockchain-a na kojima se oni nadograđuju, DeFi stavlja tehnologiju na čelo i u središte transakcija u industriji finansijskih usluga.

DeFi se obično stavlja u domen blockchain-a i kriptovaluta. Ali njegov opseg je mnogo širi. Da bi se razumijeli procesi razmišljanja koji su doveli do razvoja decentralizovanih finansija, važno je razumijeti trenutno stanje finansijskog ekosistema.

Savremena finansijska infrastruktura izgrađena je po modelu „čvorišta i pomoćnih struktura“. Ključni ekonomski centri aktivnosti, poput Njujorka i Londona, funkcionišu kao operativna čvorišta za industriju finansijskih usluga i utiču na ekonomsku aktivnost u portparolima – regionalnim centrima ili finansijskim moćnicima poput Mumbaja ili Milana koji možda nisu globalno važni kao čvorišta, ali i dalje funkcionišu kao nervni centri za svoje ekonomije.

sta je to defi

Ekonomski prosperitet ili teškoće zrače od čvorišta do pomoćnih struktura i prema ostatku globalne ekonomije. Ovaj model međuzavisnosti ponavlja se u funkcionisanju globalnih korporacija za finansijske usluge. Oni imaju sjedišta u čvorištima i lokalnim predstavništvima, partnerstva ili investicije širom svijeta. Rasprostranjenost njihovog poslovanja znači da sama organizacija podliježe nizu zakona i propisa u svakoj od svojih finansijskih nadležnosti. Njihov doseg učinio je takve institucije sistemski važnim za održavanje ravnoteže globalne ekonomije i neophodnim za održavanje ili stvaranje nove infrastrukture finansijskih usluga.

Iako je ovaj model dobro funkcionisao u prošlom vijeku, finansijska kriza, a potom i velika recesija, otkrili su nedostatak ove arhitekture. Problemi bilansa stanja za nekoliko velikih finansijskih institucija proizveli su domino efekat posrnulih ekonomija i početka globalne recesije.

Decentralizovano finansiranje koristi tehnologiju da prekine centralizovane modele i omogući pružanje finansijskih usluga bilo gdje bilo kome, bez obzira na etničku pripadnost, starost ili kulturni identitet. DeFi usluge i aplikacije uglavnom su izgrađene na javnim blockchain-ovima i ili ponavljaju postojeću ponudu izgrađenu na šinama zajedničkih tehnoloških standarda ili nude inovativne usluge prilagođene za DeFi ekosistem. U isto vrijeme, DeFi aplikacije korisnicima pružaju veću kontrolu nad novcem putem ličnih novčanika i trgovačkih usluga koje izričito opslužuju pojedinačne korisnike umjesto institucija.

Koje su DeFi komponente?

Na širem nivou, DeFi komponente su iste kao i za postojeće finansijske ekosisteme, što znači da zahtjevaju stabilne valute i veliki broj slučajeva upotrebe. DeFi komponente imaju oblik stabilnih novčića i usluga poput kripto razmjena i usluga pozajmljivanja. Pametni ugovori pružaju okvir za funkcionisanje DeFi aplikacija jer kodiraju uslove i aktivnosti neophodne za funkcionisanje ovih usluga. Na primjer, kod pametnog ugovora postoji poseban kod koji utvrđuje tačne uslove zajma između pojedinaca. Ako određeni uslov ili uslovi nisu ispunjeni, kolateral se može likvidirati. Sve se to sprovodi putem posebnog koda, a ne ručno od strane banke ili druge institucije.

Sve komponente decentralizovanog finansijskog sistema pripadaju softverskoj hrpi. Komponente svakog sloja treba da obavljaju određenu funkciju u izgradnji DeFi sistema. Komponovanje je definišuća karakteristika hrpe jer se komponente koje pripadaju svakom sloju mogu sastaviti zajedno kako bi se oblikovala DeFi aplikacija.

Ispod su navedena četiri sloja koja čine DeFi hrpu:

Sloj poravnanja

Ovaj sloj se takođe naziva Slojem 0 jer je to osnovni sloj na kome se grade druge DeFi transakcije. Sastoji se od javnog bloka i njegove matične digitalne valute ili kriptovalute. Transakcije do kojih dolazi u aplikacijama DeFi podmiruju se pomoću ove valute, kojom se može ili ne mora trgovati na javnim tržištima. Jedan primjer sloja poravnanja je Ethereum i njegov izvorni eter tokena (ETH), kojim se trguje na kripto berzama. Sloj poravnanja takođe može imati tokenizovane verzije imovine, kao što je američki dolar, ili žetone koji su digitalni prikazi imovine u stvarnom svijetu. Na primjer, žeton nekretnine može predstavljati vlasništvo nad parcelom zemlje.

Sloj protokola

Softverski protokoli su standardi i pravila napisana za upravljanje određenim zadacima ili aktivnostima. Paralelno sa stvarnim institucijama, ovo bi bio skup principa i pravila koje su svi učesnici u datoj industriji složili da poštuju kao preduslov za rad u industriji. DeFi protokoli su interoperabilni, što znači da ih može koristiti više korisnika istovremeno za izgradnju usluge ili aplikacije. Sloj protokola obezbjeđuje likvidnost DeFi ekosistemu. Jedan primjer DeFi protokola je Sinthetik, protokol za trgovanje derivatima na Ethereumu. Koristi se za stvaranje sintetičkih verzija imovine iz stvarnog svijeta.

Aplikacijski sloj

Kao što i sam naziv govori, aplikacijski sloj je mjesto gdje se nalaze aplikacije okrenute potrošačima. Ove aplikacije mijenjaju osnovne protokole u ​​jednostavne usluge usmjerene na potrošača. Najčešće aplikacije u ekosistemu kriptovaluta, kao što su decentralizovane razmjene kriptovaluta i usluge pozajmljivanja, nalaze se na ovom sloju.

Sloj agregacije

Sloj agregacije sastoji se od agregatora koji povezuju različite aplikacije iz prethodnog sloja kako bi pružili uslugu investitorima. Na primjer, oni mogu omogućiti besprekoran transfer novca između različitih finansijskih instrumenata kako bi se povećali prinosi. U fizičkom okruženju, takve trgovačke radnje zahtijevale bi značajnu dokumentaciju i koordinaciju. Ali okvir zasnovan na tehnologiji trebalo bi da izravna šine za ulaganje, omogućavajući trgovcima da se brzo prebacuju između različitih usluga. Pozajmljivanje, bankarske usluge i kripto novčanici su primjeri usluga koje postoje na sloju agregacije.

Trenutno stanje DeFi

decenetralizovane finansije

Decentralizovane finansije su još u početnoj fazi svoje evolucije. Ukupna vrijednost zaključana u DeFi ugovorima je više od 41 milijarde dolara, zaključno sa martom 2021. Ukupna zaključana vrijednost se izračunava množenjem broja žetona u protokolu i njihove vrijednosti u USD. Iako ukupna cifra za DeFi može zvučati značajno, važno je zapamtiti da je to uslovno jer mnogim DeFi tokenima nedostaje dovoljna likvidnost i količina za trgovanje na kripto tržištima.

DeFi ekosistem je i dalje prepun infrastrukturnih grešaka i hakova. Prevara takođe obiluje DeFi infrastrukturom koja se brzo razvija. DeFi „povlačenja tepiha“, u kojima hakeri iscrpljuju protokol sredstava i investitori ne mogu trgovati, uobičajeni su, iako postoje dobro uspostavljeni protokoli koji mogu značajno smanjiti ovaj rizik.

Otvorena i relativno distribuisana priroda decentralizovanog finansijskog ekosistema takođe može predstavljati problem postojećim finansijskim propisima. Trenutni zakoni su izrađeni na osnovu ideje o odvojenim finansijskim nadležnostima, svaka sa svojim skupom zakona i pravila. DeFi raspon transakcija bez granica predstavlja važna pitanja za ovu vrstu propisa. Na primjer, ko je kriv za finansijski zločin koji se događa preko granica, protokola i DeFi aplikacija?

Pametni ugovori su još jedno područje zabrinutosti za DeFi regulativu. Pored Bitcoin-ovog uspjeha, DeFi je najjasniji primjer teze „kod je zakon“, gdje zakon predstavlja skup pravila koja se zapisuju i primjenjuju kroz nepromjenljivi kod. Algoritam pametnog ugovora kodiran je neophodnim konstrukcijama i uslovima korišćenja za obavljanje transakcija između dvije strane. Međutim, softverski sistemi mogu doći do kvara uslijed velikog broja faktora.

Na primjer, šta ako pogrešan unos dovede do pada sistema? Ili, ako je kompajler (odgovoran za sastavljanje i pokretanje koda) pogriješio. Ko je odgovoran za ove promjene? Ova i mnoga druga pitanja moraju se razraditi prije nego što DeFi postane mainstream sistem koji koriste mase.

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.