Institucionalno usvajanje Bitcoina mijenja njegov razvojni pejzaž, dajući prioritet sigurnosti i usklađenosti u odnosu na inovacije na lokalnom nivou. Međutim, decentralizovani korijeni Bitcoina suočavaju se sa neviđenim izazovima.
Ne tako davno, ideja o Bitcoinu kao rezervnoj imovini koju podržava vlada djelovala je pretjerano. Potez američkih Federalnih rezervi da uspostave Stratešku Bitcoin rezervu označava jasnu prekretnicu. Nekada odbačen kao špekulativna imovina ili nišna investicija, Bitcoin neke vlade i finansijske institucije sve više tretiraju kao nacionalno sredstvo za čuvanje vrijednosti.
Ova evolucija stavlja razvoj blockchaina na raskršće. S jedne strane, memecoini, nekada odbačeni kao internet šale, dominirali su obimom transakcija i društvenim žarom na vodećim platformama. S druge strane, institucije i vlade ozbiljno shvataju najpopularniju kriptovalutu na svijetu – Bitcoin – i ulažu u infrastrukturu kako bi je dugoročno osigurale.
Ako se Bitcoin treba tretirati kao zlato, mora biti osiguran kao zlato. Vrlo brzo ćemo vidjeti vlade i institucije kako nastoje osigurati Bitcoin u onome što će nesumnjivo izgledati kao digitalni Fort Knox. S većim institucionalnim i instrumentalnim uticajem na najvrjedniju digitalnu imovinu na svijetu, provjerljiv backup, ojačani sigurnosni protokoli i strukture izgrađene na otpornosti postaće najvažniji.
Ova promjena mogla bi povećati uloge za developere. Kako raste institucionalno usvajanje, raste i potražnja za specijalizovanim developerima sposobnim pružiti sigurnost institucionalnog nivoa i dugoročnu stabilnost.
Šta ova potražnja znači za zajednicu developera koja je Bitcoin učinila onim što je danas? Kako će ovo uticati na razvoj na lokalnom nivou izgrađen na Bitcoinovim osnovnim principima pune decentralizacije i transparentnosti? Hoće li institucionalniji Bitcoin ostaviti prostora za inovacije ili je ovo kraj Bitcoin decentralizovanih finansija (DeFi)?
Institucionalni zaokret Bitcoina
Bitcoin, prva i najšire prepoznata kriptovaluta, dizajniran je da djeluje izvan tradicionalnih sistema. Ipak, u trenutku kada su vlade i tradicionalne institucije prestale držati distancu, budućnost Bitcoina počela se mijenjati. Ono što je nekada dočekano sa skepticizmom sada privlači novu vrstu znatiželje.
Isti igrači koji su nekada upozoravali na digitalnu imovinu sada iznose svoje tvrdnje. Najnoviji Priručnik za platni bilans Međunarodnog monetarnog fonda sada klasifikuje digitalnu imovinu poput Bitcoina kao dio međunarodnog finansijskog sistema, smještajući ga čvrsto uz tradicionalne rezerve i zlato.
Od januara 2025. godine, vlade širom svijeta posjeduju procijenjenih ukupno 471.000 BTC-a, vrijednih preko 16,3 milijarde dolara. Strategy je nastavio voditi i unapređivati svoje Bitcoin posjede na korporativnom nivou, udvostručujući kriptovalutu kao dugoročnu stratešku igru.
Ova vrsta institucionalnog priznanja potvrđuje osnovni princip Bitcoina, ali ga i baca u fluktuaciju. Držeći ga u državnim rezervama, vlade istovremeno potvrđuju njegov legitimitet, a istovremeno ga prilagođavaju samom sistemu koji je trebao poremetiti.
Promjenjivi pejzaž programera
Kako se kripto pejzaž nastavlja razvijati, novi talenti i dalje ulaze u prostor. Nema garancije da će svi ostati. U 2024. godini, ukupan broj programera u industriji opao je za 7% u odnosu na prethodnu godinu. Ipak, iskusni i etablirani programeri zabilježili su porast aktivnosti od 27%, doprinoseći rekordnom udjelu u proizvodnji industrije.
Iako mogućnosti za male doprinose možda blijede, ekosistem podržava jezgro iskusnih graditelja, što je signal da prostor sazrijeva. Priliv institucionalnih investitora u kriptovalute poput Bitcoina vjerovatno će povećati cijenu Bitcoina, što bi moglo dovesti do toga da oni ponište manje developere i stvore još veću barijeru za ulazak.
Kako ulozi oko Bitcoina nastavljaju rasti, potražnja više nije samo za inovacijama. Potražnja će biti za sigurnošću, usklađenošću i infrastrukturom koja može ispuniti očekivanja na nivou “Fort Knoxa” na nivou preduzeća.
Vidjet ćemo novi talas specijalizovanih programera koji će se angažovati da izgrade inteligentne, usklađene i decentralizovane aplikacije institucionalnog nivoa. Od sigurnih rješenja za čuvanje podataka do regulisanih berzi i besprijekornih mostova, institucionalni i vladini zahtjevi će oblikovati sljedeću fazu razvoja Bitcoina.
Nova infrastruktura
Kako se Bitcoin dublje integriše u institucionalne finansije, fokus razvoja sazrijeva od eksperimentisanja do trajnosti, usklađenosti i sigurnosti. Programeri će se vjerovatno fokusirati na izgradnju ne direktno na Bitcoinu, već s Bitcoinom. Bitcoin DeFi je do sada slavljen kao način za otključavanje otvorenih finansija s najpopularnijom kriptovalutom na svijetu, i još uvijek bi mogao. Ipak, njegova budućnost će zavisiti od buduće usklađenosti i regulatornih propisa.
Ako vlade krenu putem ubacivanja imovine u tradicionalne finansijske modele, programeri će tražiti načine da premoste likvidnost i vrijednost Bitcoina u operativnije i prijateljskije lance. Ako su vlade otvorene za očuvanje osnovne ponude Bitcoina kao nove, bezgranične i decentralizirane valute, to će signalizirati zajednici da nastavi inovacije.
Pitanje za zajednicu onda nije da li Bitcoin može podržati inovacije pod institucionalnim nadzorom. Pitanje je da li Bitcoin može napredovati u svijetu koji bi sada mogao pokušati da ga obuzda.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.