Dvojica tajvanskih vojnih oficira optužena su za prodaju osjetljivih vladinih informacija kontaktima u kontinentalnoj Kini u zamjenu za plaćanja u kriptovalutama, saopštilo je okružno tužilaštvo Caiotou u saopštenju od 3. septembra.
Prema tužiocima, dva oficira identifikovana kao poručnik Han i kapetan Lin dobili su 8.151 Tether (USDT) u zamjenu za najmanje sedam povjerljivih vojnih dokumenata.
Han je navodno uspostavio onlajn kontakt sa pojedincima iz kontinentalne Kine i prenosio fotografisane dokumente putem Telegrama između decembra 2022. i februara 2024.
Lin, koji je služio kao komandir čete u vojnoj policiji, optužen je da je dao svoje akreditive za prijavu Hanu, omogućavajući neovlašteni pristup povjerljivim vojnim mrežama. To je omogućilo Hanu da preuzme osjetljivi materijal, uključujući priručnik koji detaljno opisuje vojne strategije Tajvana za sajber odbranu.
I Han i Lin suočavaju se s ozbiljnim optužbama, uključujući kršenje tajvanskog Zakona o borbi protiv korupcije i Zakona o nacionalnoj sigurnosti.
Prema The Control Yuan-u, vladinom nadzorniku Tajvana, broj slučajeva špijunaže dramatično se povećao tokom posljednje decenije. Između 2011. i 2023. godine zabilježeno je 40 slučajeva špijunaže, u odnosu na 13 slučajeva između 2001. i 2010.
Sve veći broj slučajeva kripto špijunaže između Kine i Tajvana signalizira promjenu u strategiji špijunaže u Pekingu, smatra Russell Hsiao, izvršni direktor američkog istraživačkog centra Global Taiwan Institute.
Nedavni slučajevi su bili usmjereni na mlađe vojne oficire motivisane financijskom dobiti, dok su prošli slučajevi često uključivali starije penzionere vođene ideologijom.
U drugom slučaju prošlog mjeseca, Visoki sud Tajvana osudio je osam osoba na zatvorsku kaznu 22. avgusta zbog odavanja vojnih tajni Kini u zamjenu za neotkrivenu sumu kriptovaluta.
Mozak, aktivni oficir koji je regrutovao aktivna i penzionisana vojna lica, dobio je najdužu kaznu od 13 godina, dok su ostali osuđeni na samo 18 mjeseci.
Tenzije između Kine i Tajvana su se intenzivirale tokom 2024. godine, dok Kina nastavlja da tvrdi svoje pravo na samoupravno ostrvo.
U martu je kinesko ministarstvo nacionalne odbrane upozorilo pristalice nezavisnosti Tajvana da će se “opeći zbog igranja vatrom”.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.