south africa

Južna Afrika završava tehnički PoC za veleprodajni CBDC sistem poravnanja

 Južnoafrička rezervna banka je navela da će se poduzeti dalji rad na proučavanju nalaza iz projekta i da će se koristiti za informisanje politike i regulatornih odgovora na DLT i CBDC.

Južna Afrika je napravila još jedan korak bliže implementaciji svoje digitalne valute centralne banke (CBDC) jer Južnoafrička rezervna banka (SARB) zaključuje tehničku provjeru koncepta za projekat.

Projekat pod nazivom Project Khokha 2 (PK2) druga je faza SARB-ovog Projekta Khokha (PK1), koji je pokrenut 2018. godine. Eksperimentisao je sa tehnologijom distribuirane knjige (DLT) za poravnanje međubankarskih plaćanja, uspješno replicirajući bankovni „SAMOS“ real- sistem vremenskog bruto obračuna.

Ova druga faza, PK2, pokrenuta je u februaru 2021. godine i testirala je DLT sa kliringom, trgovanjem i poravnanjem unutar okruženja proof-of-concept. Učesnici iz industrije bili su Absa, FirstRand, JSE Limited, Nedbank i Standard Bank, formirajući Međuvladinu Fintech radnu grupu (IFWG).

Koristeći tehnologiju, SARB je testirao izdavanje dužničkih instrumenata i omogućio dvije opcije plaćanja za namirenje, digitalnu valutu centralne banke na veliko (wCBDC) i veleprodajni token za poravnanje (wToken), oblik privatnog novca koji je izdala komercijalna banka.

Dokaz koncepta je razvio dvije DLT platforme, jednu koja je služila kao decentralizovana platforma za trgovanje, a drugu koja je upravljala CBDC-om.

Izgrađen je i dvosmjerni most sličan onima koji se koriste u decentralizovanim finansijama (DeFi) prilikom slanja kriptovaluta preko različitih blockchaina, omogućavajući prenosivost CBDC-a između dvije platforme.

Rezultati projekta su istakli regulatorne, poslovne i operativne implikacije koje bi DLT imao na tržištu. Saopštenje SARB-a sažeto je da bi tehnologija pojednostavila funkcije koje se obavljaju od strane odvojenih infrastruktura na jednu platformu, potencijalno smanjujući troškove i složenost.

U izvještaju SARB ističe da će nove DLT platforme morati biti integrisane sa naslijeđenim sistemima, a troškovi implementacije nove platforme stavljeni na banke.

Prema SARB-u, trebalo bi uspostaviti nove standarde, ažurirane najbolje prakse i nove sisteme podrške za DLT infrastrukturu. Rezervna banka je napomenula da će naslijeđeni i DLT sistemi možda uvijek morati raditi jedan pored drugog, navodeći:

„Prelazak na sistem zasnovan na DLT-u zahtijeva pažljivo planiranje i izvršenje i može uključivati ​​pokretanje sistema zasnovanog na DLT-u paralelno sa postojećim sistemom neko vrijeme, možda na neodređeno vrijeme.”

Uočeni su i tehnički rizici vezani za pouzdanost i sigurnost softverskog mosta između platformi, a korištenje CBDC-a na mrežama izvan one dvije koje su korištene u dokazivanju koncepta takođe je označeno kao tema za dalje razmatranje.

SARB kaže da će se poduzeti daljnji rad na proučavanju nalaza iz ove faze projekta i pravnog statusa wCBDC-a, koji će se koristiti za informisanje politike i regulatornih odgovora na DLT i CBDC-ove na finansijskim tržištima.

Takođe je nagoviješteno da bi se mogla započeti još jedna faza projekta Khokha kako bi se „nadogradila na radu PK2, izvodeći transakcije uživo u sandbox okruženju u drugom slučaju upotrebe“.

Od maja 2021., Južna Afrika je takođe bila uključena u preliminarnu studiju o maloprodajnom CBDC-u fokusiranom na njegovu „poželjnost i prikladnost“. Nije određen tačan datum za završetak studije, ali SARB kaže da će to biti negdje 2022. godine.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.