Nova integracija mogla bi spojiti korisnike Web2 i Web3, što bi moglo biti ključ za otključavanje istinskog usvajanja kripto plaćanja.
Nedavno partnerstvo ENS Labsa s PayPal-om i Venmom moglo bi značajno potaknuti usvajanje kripto plaćanja i pomoći industriji da dostigne prvu milijardu vlasnika kriptovaluta.
Ethereum Name Service (ENS), koji nudi Web3, čovjeku čitljive kripto adrese, nedavno su integrirali platni divovi Venmo i PayPal – najšire korišteni akviziter plaćanja – omogućavajući lakše kripto transakcije putem ENS korisničkih imena.
Nova integracija bi mogla otključati masovno usvajanje plaćanja kriptovalutama, smatra Marta Cura, direktorica poslovnog razvoja u ENS Labs.
Partnerstvo je prvi korak u ujedinjenju Web2 i Web3 korisnika, rekla je Cura u ekskluzivnom intervjuu:
“Integracija unutar PayPal-a i Venmo-a nadilazi ENS. Prevodiće se i otvoriti slučajeve korištenja kod različitih dobavljača plaćanja, nadamo se s različitim vrstama poslovnih modela i e-trgovine.”
ENS imena zamjenjuju složene, 42 znaka duge heksadecimalne kripto adrese zasnovane na Ethereum-u jednostavnim nadimcima, kao što je “Thomas.eth”, što pojednostavljuje transakcije i smanjuje rizik od ljudske greške.
Broj ENS imena približava se granici od 2 miliona, sa ukupno 1,94 miliona ENS imena koje je kreiralo preko 888.000 jedinstvenih učesnika, prema podacima Dune.
Uobičajeno usvajanje kripta i dalje treba TradFi
Objedinjavanje i Web2 i Web3 korisnika će trebati blockchain rješenja s korisnim programima u stvarnom svijetu.
Međutim, usvajanje kripto plaćanja će se oslanjati i na usvajanje tradicionalnih finansijskih (TradFi) kompanija, objasnio je Cura iz ENS-a:
“Moramo se odmaknuti od brzine na koju smo navikli i raditi s postojećim nacinima tradicionalnih finansija.”
Cura je dodala da bi Web3 mogao imati koristi od uticaja tradicionalnih finansijskih igrača, ali partnerstvo sa TradFi firmama traje duže zbog strogih procedura odobrenja i upravljanja.
ENS imena mogu zaustaviti prevare “trovanja” adresa
Poboljšano korisničko iskustvo koje je uvedeno, tj. ENS-ova Web3 korisnička imena, mogla bi stati na kraj sve većim slučajevima prevara sa “trovanjem” adresa.
“Trovanje” adresa ili lažiranje adrese je trik u kojem prevaranti šalju mali broj digitalnih sredstava u novčanik koji je vrlo sličan adresi potencijalne žrtve kako bi postao dio povijesti transakcija novčanika, nadajući se da će žrtva slučajno kopirati i poslati sredstava na njihovu adresu.
Početkom maja, nesretni trgovac je izgubio 68 miliona dolara u prevari “trovanja” adresa zbog jedne transakcije koja je većinu njegove imovine poslala u lažni novčanik. Gubitak od skoro 70 miliona dolara mogao se lako izbjeći s ENS korisničkim imenom, objasnila je Cure:
“Cijela ova situacija se mogla lako izbjeći da je ova osoba samo koristila ENS ime. I 70 miliona dolara, to je tako ogroman gubitak… Svakog dana se ljudi crpe iz svojih sredstava jer nisu vidjeli da je taj jedan lik pogriješio.”
U srećnom, ali misterioznom spletu događaja, lopov je vratio 68 miliona dolara 13. maja nakon što su brojni onchain istražioci počeli da rasvjetljavaju njegove potencijalne IP adrese sa sjedištem u Hong Kongu.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.