Robinhood je riješio dugotrajnu grupnu tužbu u Washingtonu koja je uključivala neželjeno slanje neželjenih tekstova putem programa ‘preporuči prijatelja’.
Federalni sudija Sjedinjenih Država odobrio je nagodbu od 9 miliona dolara u grupnoj tužbi protiv ove platforme za trgovanje kriptovalutama i dionicama Robinhood.
Robinhood Financial LLC-u je 17. jula naloženo da plati 9 miliona dolara za rješavanje tužbe u vezi sa svojim programom „preporuči prijatelja“, koji je omogućio slanje neželjenih tekstualnih poruka u Washingtonu.
Sudija Barbara Rothstein iz američkog Okružnog suda za zapadni distrikt Washingtona složila se sa zahtjevom tužitelja da je time prekršen državni zakon o zaštiti potrošača.
Sudija je takođe dosudila 2,2 miliona dolara advokatskih troškova, što je dovelo do konačnog odobrenja nagodbe od 9 miliona dolara.
Sudija Rothstein je izjavila da je smatrala da su uslovi poravnanja pravični, razumni i adekvatni “u svjetlu složenosti, troškova i trajanja parnice, kao i rizika koji su uključeni u utvrđivanje odgovornosti i štete”.
Terrell Marshall Law Group i Berger Montague podnijeli su grupnu tužbu u ime svih pojedinaca koji su primili tekstualnu poruku Robinhood programa preporuke i bili su stanovnici države Washington od avgusta 2017. do februara 2024. Međutim, isključio je one koji su pristali da primaju tekstualne poruke Robinhood programa preporuke.
Robinhood program „preporuči prijatelja“ omogućio je korisnicima da generišu i šalju tekstove svojim telefonskim kontaktima putem aplikacije za trgovanje pozivajući ih da se pridruže platformi.
Ovim je prekršen Zakon o komercijalnoj elektronskoj pošti države Washington i Zakon o zaštiti potrošača, prema tužbi iz 2021.
Dionice Robinhooda (HOOD) pale su 18. jula za 1,8% i našle su se na 24,18 dolara u trgovanju nakon radnog vremena. Međutim, cijene dionica trgovačke firme su se udvostručile od početka ove godine.
Ovo nije prvi put da je Robinhood u legalnoj vrućoj vodi. U maju je američka Komisija za vrijednosne papire i berzu izdala namjeru da podnese tužbu protiv firme, tvrdeći da su njene operacije trgovanja kriptovalutama prekršile zakone o vrijednosnim papirima.
Ipak, to nije spriječilo kompaniju da proširi svoje kripto ambicije akvizicijom vodeće kripto berze Bitstamp u junu.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.