europol

Europol predviđa porast sajber kriminala vođenog umjetnom inteligencijom

 

Europolov izvještaj za 2024. naglašava alate umjetne inteligencije koji omogućavaju netehničkim pojedincima da provode sofisticirane sajber kriminale.
Agencija Evropske unije za saradnju u provođenju zakona (Europol) očekuje porast broja sajber zločina potpomognutih umjetnom inteligencijom, što je otkriveno u njihovojoj godišnjoj analizi najnovijih sajber prijetnji u Evropskoj uniji.

U Europolovoj Internet procjeni prijetnje od organiziranog kriminala (IOCTA) 2024, agencija za provođenje zakona je primijetila kako alati AI omogućavaju netehničkim pojedincima da orkestriraju sofisticirane online zločine.

europol1
Izvor: Europol

AI nudi nižu ulaznu tačku za loše glumce

Lažne reklame generisane umjetnom inteligencijom naširoko koriste loši akteri širom svijeta kako bi ciljali potencijalne žrtve. Prema izvještaju IOCTA 2024, pojava takvih alata aktivno smanjuje ulaznu barijeru za sajber kriminal.

Kao rezultat toga, agencija za provođenje zakona uvidjela je potrebu da se naoruža alatima za suzbijanje zloupotrebe tehnologije i zaštitu finansijskog sistema EU. Catherine De Bolle, izvršna direktorica Europola, rekla je:

“Od agencija za provođenje zakona se očekuje da izgrade snažne kapacitete za suprotstavljanje rastućim prijetnjama koje proizlaze iz sajber kriminalaca koji koriste umjetnu inteligenciju, kako u smislu ljudskih resursa tako i tehničkih vještina.”
Budući napredak deepfake tehnologije može imati dalekosežne uticaje na žrtve osim sitnih zločina. Europol predviđa mogućnost slučajeva seksualne iznude u kojima loši akteri mogu proizvesti lažni sadržaj kako bi prijetili žrtvama te predlaže: “Ovaj trend bi zahtijevao od agencija za provođenje zakona da imaju prikladnije i sofisticiranije alate za identifikaciju koji (dijelovi) audio, slikovnog i video sadržaja su deepfakes.”

Zabrinutost oko kriptovaluta

Europolov IOCTA izvještaj takođe je označio određene aspekte ekosistema kriptovaluta koji bi mogli doprinijeti porastu sajber kriminala – prvenstveno nezamjenjivi tokeni (NFT) i Bitcoin
BTC fondovi kojima se trguje na berzi (ETF).

Iako kriminalci još nisu pronašli održiva sredstva za provođenje velikih prevara s NFT-ovima, usvajanje Bitcoin ETF-a može ići u njihovu korist, navodi Europol. Prevaranti bi mogli zloupotrijebiti porast ETF-ova povezanih s kriptovalutama jer će im ljudi koji nemaju veliko iskustvo u kriptovalutama postajati sve izloženiji.

“Kompanije koje izdaju ETF-ove takođe će morati držati velike rezerve u kriptovaluti, što bi ih moglo učiniti vrijednim metama za prevarante.”
Europol je nedavno zaplijenio kripto imovinu u vrijednosti od 46 miliona dolara od miksera kriptovaluta ChipMixer zbog njegove navodne umiješanosti u aktivnosti pranja novca.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.