Odležao je četiri mjeseca u saveznom zatvoru zbog optužbi, uključujući navodna kršenja pravila Sjedinjenih Država protiv pranja novca.
Osnivač Binancea i bivši izvršni direktor Changpeng “CZ” Zhao izašao je iz federalnog zatvora Sjedinjenih Država 27. septembra nakon što je odslužio četveromjesečnu kaznu zbog kršenja protiv pranja novca (AML), rekao je glasnogovornik Federalnog zavoda za zatvore Sjedinjenih Država.
CZ se u novembru izjasnio krivim po federalnim optužbama za propust u implementaciji odgovarajućih AML kontrola na Binanceu, najvećoj svjetskoj berzi kriptovaluta u smislu dnevnog obima trgovanja, navodi se u saopštenju američkog Ministarstva pravde od 21. novembra. Odstupio je i s mjesta izvršnog direktora Binancea.
Sa prijavljenom neto vrijednosti od približno 60 milijardi dolara, CZ je najbogatija osoba koja je ikada služila zatvorsku kaznu u SAD-u.
CZ je u aprilu pristao da se vrati u SAD iz Dubaija na odsluženje četvoromjesečne kazne. Proveo je prva dva mjeseca u zatvoru minimalne sigurnosti u južnoj Kaliforniji prije nego što se preselio u kuću na pola puta u Long Beachu, gdje su mu bili dozvoljeni dnevni izleti pod nadzorom, prema izvještaju Fortune od 26. septembra.
“Oduševljeni smo što će CZ biti kod kuće sa svojom porodicom”, rekao je glasnogovornik Binancea, dodajući: “Dok on ne vodi ili ne upravlja Binanceom, uzbuđeni smo što ćemo vidjeti šta će dalje raditi. Od prošle godine, Binance je nastavio da napreduje pod vođstvom našeg trenutnog tima, premašivši 230 miliona korisnika širom sveta.”
Četvoromjesečna kazna CZ-a bila je značajno smanjenje u odnosu na 36 mjeseci zatvora koje je DOJ prvobitno nastojao da “odrazi ozbiljnost krivičnog djela”. Prema službenoj izjavi američkog Ministarstva pravosuđa, CZ je potvrdno izjašnjavao o krivici ne samo kršenja protiv pranja novca, već i nelicenciranog prenosa novca i kršenja sankcija.
“Zhao je znao da će njegova odluka da ne implementira efikasan AML program dovesti do toga da Binance omogući transakcije između američkih korisnika i korisnika u Iranu i drugim sankcionisanim zemljama i regionima, što je kršenje zakona SAD”, napisali su tužioci u dopisu o kazni.
Tokom saslušanja 30. aprila, sudija okružnog suda u Sijetlu Richard Jones obrazložio je svoju odluku o četveromjesečnoj kazni navodeći da nema dokaza da je CZ bio obaviješten o bilo kakvim nezakonitim aktivnostima u Binanceu.
CZ je pristao da plati kaznu od 50 miliona dolara kao dio njegovog slučaja u SAD u novembru prošle godine, dok je Binance platio i 4,3 milijarde dolara kazne za kršenje američkih zakona o sprječavanju pranja novca. Međutim, slučaj nije uticao na lično bogatstvo CZ-a.
Osnivač Binancea i dalje drži većinski udio u Binanceu, za koji se navodno procjenjuje da drži 90% u berzi.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.