mina protocol

Šta je Mina protokol?

Mina protokol je minimalni „jezgroviti blockchain“ izgrađen za smanjivanje računarskih zahtjeva, radi efikasnijeg izvođenja DApp-a. Mina je opisana kao najlakši svijetski blockchain jer je njegova veličina dizajnirana da ostane konstantna uprkos rastu upotrebe. Štaviše, ostaje uravnotežen u smislu bezbijednosti i decentralizacije. Projekat je preimenovan iz Coda protokola u Mina, u oktobru 2020. Mina mreža ima veličinu od samo 22 KB, što je minimalno u poređenju sa Bitcoin blokom od 300 GB.

Šta je glavni cilj Mina protokola?

Mina radi na postizanju efikasnog distributivnog sistema plaćanja, koji omogućava korisnicima da izvorno verifikuju platformu, odmah iz bloka genesis. Njegova tehnička dokumentacija ovo naziva „sažetim blok-lancem“.

Protokol koristi jezgrovite neinteraktivne argumente znanja (zk-SNARKs), kriptografski dokaz koji omogućava nekome da potvrdi informacije bez otkrivanja navedenih informacija. Međutim, omogućavanje korisniku da prati platformu do njenog bloka geneze može biti nepraktično u velikoj mreži. Kao takva, Mina postepeno izračunava SNARKs koji se koncentrišu samo na posljednjih nekoliko blokova, što znači da krajnji korisnici proveravaju taj zk-SNARK kompresovani dokaz, umjesto cijele istorije transakcija u bloku.

U srcu protokola Mine je MINA, njena matična valuta, koja funkcioniše kao pomoćni novac i sredstvo razmjene.

MINA COIN

Kako funkcioniše protokol Mina?

Mina je slična Bitcoin-u, osim što upravlja transakcijama, ali takođe koristi model računa koji se koristi u Ethereumu. U tom pogledu, razlika između Bitcoina i Ethereuma je u tome, što stanje Bitcoin blok lanca sadrži listu nepotrošenih kovanica, dok se stanje Ethereuma sastoji od stanja računa.

Mina, s druge strane, koristi dokazivač (ili SNARKer, ako želite), što je ekvivalent rudara, kako bi se osiguralo da se svaki blok predaje lancu.

Mina koristi Ouroboros Samasika, tip PoS mehanizma specijalno dizajniranog za sažete decentralizovane mreže, jer obezbjeđuje bootstrapping iz bloka geneze.

Sažeti blockchain sadrži dvije glavne funkcije: verifikaciju i ažuriranje. Verifikacija dodiruje konsenzus, rezime blokova i blokove, dok funkcija ažuriranja stupa u interakciju sa konsenzusom i sažetkom lanca.

Osim gore navedenih implementacija, projekat koristi paralelno stanje skeniranja za optimizaciju brzine obrade transakcija, što funkcioniše na način da grupiše nedokazane blokove i dodjeljuje procese paralelnim dokazivačima.

Glavni učesnici protokola Mina

Mina se bavi revolucijom trenutnog blockchain pejzaža, gdje većina platformi ima verifikatore poput rudara/ulagača i lakih klijenata, koji djeluju kao treće strane prilikom verifikacije transakcija. Mina ima drugačiji pristup tako što ima više učesnika, od kojih svaki upravlja određenom funkcijom na decentralizovanoj mreži.

Tri glavne uloge uključuju verifikatore, proizvođače blokova i ulizice.

  • Verifikatori

Stupaju u interakciju sa zk-SNARKS-om, koji se bavi potvrđivanjem informacija o konsenzusu. Svaki korisnik protokola Mina smatra se verifikatorom, pod uslovom da njihovi uređaji mogu da obrade lanac od 22 KB i izdrže nekoliko milisekundi vremena obrade.

  • Block Producers

Imaju oblik ulagača ili rudara i zarađuju blok nagrade, te vrše plaćanja transakcionih taksi. Zanimljivo je da protokol ne smanjuje podsticaje koji blokiraju proizvođače. Ova kategorija učesnika omogućava korisnicima Mina da im delegiraju svoje novčiće.

Osim grupisanja transakcija u blokove, proizvođači blokova takođe moraju SNARK-ovati ekvivalentan broj prethodno izvršenih transakcija. Ukoliko se ovo ne bi učinilo tokom proizvodnje blokova, dovelo bi do nepotpunih blokova i drugih čvorova koji bi odbacili njihovu ispravnost.

Ako proizvođač blokova želi da uključi 10 transakcija u lanac, mora takođe da trguje SNARK-om sa prednje strane reda. Međutim, oni imaju mogućnost da proizvedu SNARK ili da koriste one koje je stvorila posebna grupa učesnika koja se zove snarkers.

  • Snarkers

Snarkeri, poznati i kao dokazivači, proizvode zk-SNARK-ove koji se koriste za verifikaciju transakcija.
Proizvođači blokova plaćaju snakerse od ukupnih naknada za transakcije koje dobijaju za dodavanje novih blokova.

Međutim, da bi se kvalifikovali za naknade, moraju objaviti ponude. Imajte na umu da se snarkerov zk-SNARK mora koristiti u bloku, dok je proizvođač bloka koji ga koristi odgovoran za podsticanje snarkera.

Ovo stvara poslovnu ekonomiju u kojoj više snarkera može objaviti ponude koje su vezane za istu transakciju. Proizvođači blokova, s druge strane, zarađuju i izabraće ponudu sa najnižim naknadama. Shodno tome, snarkeri se trude da proizvedu jeftine SNARK-ove.

Kako se transakcije dešavaju na Mini

Proces počinje tako što korisnik započne transakciju, nakon čega trgovina ide u mempool, skup važećih, ali nepotvrđenih transakcija. Dalje, snarkeri preuzimaju pravljenje dokaza o SNARK-u. Proces slijedi odabirom proizvođača bloka (BP), za grupisanje transakcija u blok. Imajte na umu da BP skenira mempool za profitabilne transakcije.

Zatim, BP bira SNARK prema pravilima o mehanizmu konsenzusa. Imajte na umu da proizvođač blokova skenira ponude za SNARK sa najnižim cijenama. Osim toga, nedavno dodate transakcije imaju ažuriranu knjigu naloga SNARKS. Onda dolazi vrijeme da se SNARK-ovi uključe u blok, a zatim se blok dodaje u lanac i mreža se ažurira. Snarkovane transakcije se uklanjaju iz lanca, kako bi se veličina protokola održala konstantnom.

Zatim, proizvođač blokova nadograđuje protokol zk-SNARKS.

Konačno, novi blok postaje nepromjenljivi dio lanca.