zhang

Vođa kripto piramidalnih šema izručen Kini nakon globalne potrage

 

Kako digitalne valute postaju sve popularnije širom svijeta, povećava se i rizik od ekonomskog kriminala.
Kineska vlada je objavila da je Zhang Moumou, idejni tvorac masivne kripto piramidalne šeme, izručen s Tajlanda Kini nakon opsežne međunarodne potrage.

Prema lokalnim medijima, ovo je prvi put da je Kina uspješno izručila osumnjičenog za privredni kriminal iz Tajlanda otkako su dvije zemlje potpisale sporazum o ekstradiciji između Kine i Tajlanda 1999. godine.

Lov na Zhanga

Zhangovo izručenje 20. avgusta predstavlja značajnu prekretnicu u globalnoj borbi protiv privrednog kriminala, posebno u sektoru digitalnih valuta koji se brzo razvija.

Zhang, koji je u bijegu od 2020. godine, bio je šef ozloglašene MBI grupe. Od 2012. godine ova kriminalna organizacija vodi sofisticiranu onlajn piramidalnu šemu, mami žrtve izdavanjem virtuelne digitalne valute i obećava visok povrat ulaganja.

Učesnici su morali da plate naknade u rasponu od 700 do 245.000 juana (98 do 34.316 dolara) da bi se pridružili platformi, a zarada je bila vezana za regrutovanje novih članova i iznos uloženih sredstava. Šema je na kraju zarobila više od 10 miliona ljudi, a ukupna uključena sredstva premašuju 100 milijardi juana (14 milijardi dolara).

Obim i složenost operacija MBI grupe učinili su Zhanga jednim od najtraženijih osumnjičenih za privredni kriminal u Kini. U novembru 2020, opštinski biro javne bezbjednosti Chongqinga zvanično je pokrenuo slučaj protiv Zhanga. Do marta 2021. godine, Nacionalni centralni biro Interpola izdao je crveno obavještenje za njegovo hapšenje.

Od hapšenja do izručenja

Zhangovo hapšenje od strane tajlandske policije 21. jula 2022. bio je značajan napredak, ali proces izručenja je bio daleko od jednostavnog.

Zahtjev Kine za Zhangovo izručenje učinjen je u skladu s bilateralnim sporazumom između Kine i Tajlanda. Tajlandski apelacioni sud donio je konačnu presudu u korist izručenja 21. maja 2024., a tajlandska vlada je naknadno potvrdila ovu odluku 14. augusta, postavljajući teren za Zhangov povratak u Kinu samo nekoliko dana kasnije.

Ova uspješna operacija rezultat je koordinisanih napora između kineskog Ministarstva javne sigurnosti, kineske ambasade na Tajlandu i tajlandskih agencija za provođenje zakona, a svi rade pod zastavom “Operacije lova na lisice” Ministarstva.

Uprkos kineskoj zabrani kriptovaluta, stanovništvo je još uvijek ranjivo na prevare u vezi s kripto investicijama. Kina je 2021. uvela sveobuhvatnu zabranu Bitcoina, efektivno zaustavivši sve transakcije kriptovalutama, kao dio napora više agencija da suzbije digitalne valute.

Iako su transakcije kriptovalutama ograničene, kineske vlasti priznaju kriptovalute kao virtuelnu imovinu, dajući investitorima pravnu zaštitu i omogućavajući im da drže digitalnu imovinu.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.