hong kong

Kineska centralna banka poziva svijet da zajednički reguliše kriptovalute

 

Narodna banka Kine pozabavila se pitanjima vezanim za regulaciju kriptovaluta i decentralizovanih finansija (DeFi) u svom najnovijem izvještaju o finansijskoj stabilnosti, u kojem poziva na ulaganje svjetskih napora za uspostavljanje kriptovaluta.

Kineska centralna banka je u svom novom izvještaju o finansijskoj stabilnosti posvetila poseban odjeljak imovini poput kriptovaluta, naglašavajući potrebu da se industrija reguliše zajedničkim naporima različitih zemalja. Izvještaj objavljen 22. decembra kaže da tržište kriptovaluta čini 1% globalnog finansijskog sistema, a njegova veza sa tradicionalnim finansijama je ograničena.

Prema novinaru lokalne industrije Colinu Wuu, najnoviji izvještaj PBoC-a o finansijskoj stabilnosti je po prvi put ikada posvetio poseban odjeljak posvećen kripto imovini. U izvještaju, centralna banka je pozvala vlade širom svijeta da primjene pristup “isti posao, isti rizici, isti nadzor” kako bi se izbjegla regulatorna arbitraža.

Izvještaj se odnosi na brojne potencijalne rizike koji proizlaze iz regulatorne arbitraže kriptovaluta, odnoseći se na ranjivosti od hakerskih napada, manipulacije tržištem i zabrinutosti u vezi s mehanizmima DeFi vlade. PBoC je posebno spomenuo kolaps ekosistema Terra i pad FTX berze 2022. godine, podstičući potrebu upravljanja regulatornom fragmentacijom i eliminacije nadzorne arbitraže.

Kineski potez da podstakne globalnu zajednicu da zajednički reguliše industriju kriptovaluta dolazi nekoliko godina nakon što je vlada kontinentalne Kine izdala veliku zabranu kriptovaluta.

U 2021., PBoC je službeno najavio mjere za borbu protiv usvajanja kriptovaluta u kontinentalnoj Kini, zalažući se za jaču međuresornu koordinaciju u suzbijanju kripto aktivnosti u zemlji. Uprkos zabrani koja pokriva gotovo sve kripto transakcije i rudarenje kriptovaluta, kontinentalna Kina je i dalje glavno središte za rudarenje kriptovaluta.

Prema nekim rukovodiocima industrije kao što je suosnivač Animoca Yat Siu, brzo usvajanje kriptovaluta u Hong Kongu moglo bi značiti neke “velike pomake” u regulaciji kriptovaluta u kontinentalnoj Kini. S druge strane, drugi lokalni rukovodioci vjeruju da kineski kripto stav nema nikakve veze sa kripto-prijateljskim potezima u Hong Kongu.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.