Cijena ETH-a je pala za 20% u protekloj sedmici, ali podaci o fjučersima pokazuju da investitori i dalje vjeruju u bikovski trend.
Ethereum je doživio porast od 20% od 3. do 13. marta, što je kulminiralo formiranjem dvostrukog vrha blizu 4.100 dolara. Nakon drugog odbijanja, ETH je podvrgnut korekciji od 20%, testirajući podršku od 3.200 dolara 19. marta. Analitičari sugerišu da je početni rast bio podstaknut dugim pozicijama sa prevelikim zaduženjem.
Eterov bikovski zamah je izblijedio nakon prisilne likvidacije od 375 miliona dolara u ETH fjučersima tokom protekle sedmice, ali ostaje pitanje da li je to dovoljno da Ether zaustavi korekciju i potencijalno ponovo pokrene bikovsu trku.
Eterova cijena je zaostajala za konkurentima tokom kraha
Pad Ethera bio je izraženiji od širih performansi tržišta kriptovaluta, koje je 14. marta dostiglo vrhunac tržišne kapitalizacije na 2,77 biliona dolara, stabilizujući se oko 2,35 biliona dolara, što je pad od 15,5% tokom pet dana.
Zanimljivo je da se Solana suočila s izazovima s povećanim naknadama i neuspjelim transakcijama dok se mreža borila da upravlja porastom aktivnosti, uglavnom vođenim značajnim interesovanjem za nove memecoine. Trgovci su upumpali oko 100 miliona dolara u nove Solana memecoine u roku od samo tri dana.
Ethereum mreža je doživjela najznačajniju nadogradnju u više od godinu dana 13. marta, što se poklopilo s vrhuncem cijene Ethera za ciklus 2024. Hard fork je uvelike smanjio naknade za transakcije za mreže sloja 2 kao što su Arbitrum, Optimism i Base, čime je poboljšao Ethereum skalabilnost.
Na ovu nadogradnju treba gledati kao na uspjeh, što je dokazano porastom aktivnosti na rješenjima sloja 2 na vrhunac svih vremena, u prosjeku 122 transakcije u sekundi (TPS) u posljednja dva dana, prema L2beat. Ovo predstavlja povećanje od 31% u odnosu na prethodnu sedmicu i više od osam puta veće od kapaciteta osnovnog sloja Ethereuma na 15 TPS.
Uprkos očekivanju oko nadogradnje Ethereum mreže, naknade za gas osnovnog sloja su i dalje značajan problem, sa prosječnim troškom koji se kretao oko 12 dolara 18. marta, prema BitInfoCharts. Ova situacija naglašava kontinuiranu privlačnost alternativnih platformi kao što su Solana (SOL) i Avalanche (AVAX). Značajno je da su ove bile među rijetkim kriptovalutama u prvih 20 koje su ostvarile dobit u protekloj sedmici.
Stopa finansiranja je pala na najniži nivo u tri sedmice od 0,014% za period od 8 sati, što je ekvivalentno 0,3% tokom sedam dana, u oštroj suprotnosti sa prethodnom sedmicom. Tada su kupci bili suočeni sa naknadom od 1,2% kako bi zadržali svoje pozicije otvorene nedelju dana. Ovaj značajan pomak ukazuje na hlađenje od prethodno usijanog kupovnog entuzijazma.
Da bismo razumjeli da li su i profesionalni trejderi promijenili neutralan stav, trebalo bi analizirati mjesečne fjučerse. Tipično, na takvim tržištima, fjučers se trguje uz premiju od 5% do 10% u odnosu na promptne berze, što odražava troškove nošenja investicije do poravnanja.
Eterovim fjučersima se trguje uz premiju od 22%, što je neobično visoka premija koja ukazuje na pretjeranu potražnju za dugim pozicijama, vjerovatno vođenu optimizmom u vezi s predstojećim odlukama o Ethereumovim promptno trgovanim fondovima (ETF). Zanimljivo je da se ovaj optimizam ne smanjuje, čak i nakon korekcije cijene Ethera na 3.200 dolara 19. marta, što bi se moglo smatrati bikovskim signalom usred šire rekalibracije tržišta.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.