fobxx

Franklin Templeton pokreće novčani fond američke vlade na Solani

Franklin Templeton, kompanija za finansijske usluge sa 1,6 triliona dolara imovine pod upravljanjem, pokrenula je svoj novčani fond američke vlade na Solani.
Franklin Templeton, kompanija za finansijske usluge sa sjedištem u SAD-u sa imovinom u vrijednosti od 1,6 biliona dolara pod upravljanjem, objavila je 12. februara da je pokrenula svoj OnChain američki vladin novčani fond (FOBXX) na sloju 1 blockchain Solana. Ovaj potez označava najnovije proširenje FOBXX-a, koje je lansirano 2021. godine, na još jedan blockchain.

FOBXX ulaže skoro 100% svoje imovine u američke državne hartije od vrijednosti, gotovinu i potpuno osigurane repo ugovore uz minimalne kreditne rizike. Na dan 31. januara 2025., fond je imao ukupno 512 miliona dolara vrijedne imovine sa sedmodnevnim efektivnim prinosom od 4,2%.

„Ovim razvojem, Franklin Templeton proširuje svoj otisak blockchaina sloja 1 dok Solana nastavlja da razvija svoj institucionalni ekosistem učesnika“, rekao je predstavnik Franklin Templeton.

FOBXX je dostupan na nekoliko blockchaina, uključujući blockchaine sloja 1 Ethereum i Avalanche, Ethereum layer-2 blockchains Arbitrum, Base, Polygon, Aptos i druge. Smatra se prvim zajedničkim fondom u SAD-u koji koristi blockchain tehnologiju za vođenje evidencije i obradu transakcija, s jednim BENJI tokenom jednakim jednom udjelu u fondu.

Lansiranje FOBXX-a Franklina Templetona na Solani slijedi za petama drugog tokenizovanog institucionalnog investicionog fonda koji je nedavno debitovao na mreži, Apollo Diversified Credit Securitize Fund.

 

Franklin Templeton je bio aktivan u kripto prostoru, lansirajući Bitcoin BTC i Eter fond kojim se trguje na berzi (ETF) u januaru 2024. i julu 2024., respektivno. Kompanija traži odobrenje američke Komisije za vrijednosne papire i berzu za pokretanje ETF-a za kripto indeks.

Upravljač imovinom širi svoj otisak u Solani. Dana 10. februara, kompanija je registrovala trust u Delawareu povezan sa Solana ETF-om, jednim od mnogih Solana ETF-ova koji su se pojavili u posljednjih nekoliko mjeseci. Međutim, odobravanje takvih ETF-ova je komplikovano tužbama u kojima se navodi da je SOL neregistrovana hartija od vrednosti.

Iako je Solana mreža možda poznata po memecoinima, postoji rastući institucionalni interes za blockchain. Institucionalne investicije u decentralizovane aplikacije koje rade na Solani porasle su 54% u trećem kvartalu 2024. na ukupno 173 miliona dolara. CoinShares je takođe napomenuo da je više menadžera bogatstva i hedž fondova izdvajalo SOL-u 2024.

Token SOL se vratio sa teškog medvjeđeg tržišta na kojem je cijena pala na ispod 10 dolara po novčiću nakon kolapsa kripto berze FTX. Ima maksimum od 52 sedmice od 265,10 dolara nakon zamaha od lansiranja memecoina američkog predsjednika Donalda Trumpa na mreži.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija