japan

Japan traži od Apple-a i Google-a da uklone neregistrovane aplikacije za razmjenu kriptovaluta

Japanska agencija za finansijske usluge saopštila je da se akcija ne odnosi na “gašenje kripto ulaganja”, već na “povlačenje crte” za neusklađene razmjene.
Japanska agencija za finansijske usluge (FSA) zatražila je od Apple-a i Google-a da obustave preuzimanje pet neregistrovanih berzi kriptovaluta, učvršćujući svoj stav o usklađenosti sa propisima u ovoj zemlji.

FSA je pokušala obustaviti preuzimanja pet berzi kriptovaluta (CEX), uključujući Bybit Fintech iz Dubaija, MEXC Global sa sjedištem u Singapuru, LBank Exchange, KuCoin sa sjedištem na Sejšelima i Bitget sa sjedištem u Singapuru.

Dok je FSA-ov zahtjev upućen prošle sedmice, Apple je 6. februara uklonio aplikacije iz svog App Storea, sprječavajući japanske korisnike da ih preuzmu, izvijestio je Nikkei 7. februara.

Japan je zauzeo oprezniji pristup kriptovalutama od ostalih azijskih tržišta.

Dok je Hong Kong već odobrio prve promptne Bitcoin i Ether fondove kojima se trguje na berzi (ETF), japanski regulatori ostaju oprezni u pogledu volatilnosti i rizika povezanih sa kripto ETF-ovima.

Međutim, potez regulatora da blokira preuzimanja neregistrovanih kriptovaluta nije nužno suzbijanje maloprodajnog ulaganja u kriptovalute, smatraju stručnjaci iz industrije.

Ako želite da “igrate na našem tržištu, morate igrati po našim pravilima”
Andy Lian, autor i međuvladin stručnjak za blockchain, rekao je za Cointelegraph:
“Ovdje se ne radi o gašenju kripto ulaganja. Radi se o tome da povučete crtu i kažete: “Ako želite da igrate na našem tržištu, morate igrati po našim pravilima.” I iskreno, mislim da je to upravo pravi potez.”
Japan je uvijek bio ispred krivulje kada je u pitanju regulisanje digitalne imovine, a ovo je samo još jedan primjer da oni daju prioritet zaštiti potrošača i integritetu tržišta”, dodao je Lian.

Regulatorna odluka uslijedila je skoro pet mjeseci nakon što je FSA objavila novu poresku reformu za 2025., koja će tretirati kripto imovinu kao tradicionalna finansijska sredstva,
Strogi japanski regulatorni krajolik ne signalizira „rat protiv kriptovaluta“, već pritisak na sigurnost i odgovornost investitora, rekao je Lian, dodajući:

„Japanski regulatorni okvir nije neka proizvoljna prepreka; to je zaštitni mehanizam osmišljen da zaštiti investitore od vrste haosa kakav smo vidjeli u prošlosti, poput debakla sa Gox-om. Ako ove berze žele da služe japanskim korisnicima, sve što treba da urade je da budu usklađene.”
Mt. Gox sa sjedištem u Tokiju bila je istaknuta Bitcoin berza koja je propala 2014. nakon hakovanja, što je rezultiralo gubitkom od preko 9,4 milijarde dolara od strane više od 127.000 investitora.

U značajnom razvoju za masovno prihvatanje industrije, Mt. Gox je 30. jula 2024. završio 41,5% svoje Bitcoin distribucije kreditorima, koji su primili ukupno 59.000 Bitcoina.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.