Pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama možda nije “glavna priča” koja pokreće rast cijena Bitcoina, kaže suosnivač Onramp Bitcoin-a Jesse Myers.
Izborna pobjeda Donalda Trumpa u Sjedinjenim Državama nije vjerovatno “glavna priča” iza nedavnog pumpanja Bitcoina- s tim da analitičar umjesto toga ukazuje na šok nakon smanjenja ponude.
„Ako se pitate šta se dešava sa #Bitcoinom… Da, nova administracija koja je naklonjena Bitcoinima je dala novi katalizator… Ali, to nije glavna priča ovde,” rekao je suosnivač Onramp Bitcoin-a Jesse Myers u svom postu na X na 11. nov.
“Glavna priča ovdje je da smo 6+ mjeseci nakon prepolovljenja.”
Prepolovljenje Bitcoina u aprilu smanjilo je nagrade za blok sa 6,25 BTC na 3,125 BTC, što znači da svaki sledeći blok postaje teže riješiti, a za manje nagrade.
Dodao je da to znači da se nagomilao šok ponude, “Nema dovoljno ponude po trenutnim cijenama da bi se zadovoljila potražnja” i da se mora uspostaviti ravnoteža cijena ponude i potražnje.
Bitcoin fondovi kojima se trguje na berzi (ETF), uvedeni u januaru ove godine, pojačali su tu potražnju. Dana 11. novembra, američki Bitcoin ETF-ovi imali su još jedan ogroman dan za prilive, sa oko 13.940 BTC kupljenih u jednom danu u poređenju sa samo 450 BTC iskopanih.
“Jedini način da se to učini je da cijena poraste, što će zamajac pretvoriti u maniju i balon, ali tako ova stvar funkcioniše.”
Dodao je da zvuči suludo reći da će postojati pouzdan i predvidljiv balon svake četiri godine, ali nikada nije postojalo bogatstvo u svijetu gdje se stvaranje novih zaliha prepolovi svake četiri godine.
“Rezultat je balon nakon prepolovljenja”, dodao je on, ističući da se to dešavalo i ranije nakon prepolovljenja 2012., 2016. i 2020. godine, a sada se to dešava ponovo, a cijene će ići mnogo više.
Onchain analitičar James Check ponovio je mišljenje upoređujući tržišnu kapitalizaciju Bitcoina sa zlatom, koje je dodalo oko 6 biliona dolara u protekloj godini, ali ima “stotine milijardi novih i recikliranih zaliha koje dolaze na tržište”.
Tržišna kapitalizacija Bitcoina iznosi samo 1,6 biliona dolara i “apsolutno je oskudan među vlasnicima koji su prošli kroz pakao mnogo puta”, tako da će ići više, predvidio je.
12. novembra, američki finansijer Anthony Scaramucci nagovijestio je istu stvar, rekavši onima koji već nisu dugo koristili Bitcoin : „Možda vam se čini da ste to propustili, ali niste. Rano je.”
Bio je uvjeren da će SAD uspostaviti stratešku Bitcoin rezervu i da će je slijediti druge zemlje, zajedno sa institucionalnim alokatorima sredstava i menadžerima.
Od danas, 94% svih postojećih Bitcoin-a je već u opticaju ili je izgubljeno, što znači da je preostalo samo oko 1,2 miliona BTC-a za iskopavanje, što stvara dodatni pritisak na ponudu i potražnju.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.