Dva giganta za plaćanja sarađuju kako bi se pozabavili jednom od bolnih tačaka kriptovaluta u vezi s masovnim usvajanjem: zamjenom digitalne imovine u fiat valute.
30. januara, Transak i Visa najavili su partnerstvo kako bi premostili jaz između svijeta kriptovaluta i tradicionalnih finansija nudeći direktno povlačenje kriptovaluta na karticu u preko 145 zemalja.
Visa je svjetski lider u digitalnim plaćanjima, dok je Transak specijalizovan za izgradnju infrastrukture plaćanja za kripto i NFT. Zajedno, par je primijetio da su on-rampe koje omogućavaju korisnicima da mijenjaju fiat valute poput američkog dolara u kriptovalute poput Bitcoina (BTC) privukle više pažnje nego off-rampe koje omogućavaju učesnicima da unovče svoju digitalnu imovinu.
U saopštenju, kompanije navode da ova situacija često ostavlja korisnike u nemogućnosti da napuste kripto tržišta ili podstiče metode povlačenja koje mogu biti suprotne lokalnim propisima.
Yanilsa Gonzalez-Ore, šefica odjela Visa Direct i Global Ecosystem Readiness za Sjevernu Ameriku, napomenula je da to rješava plaćanja u realnom vremenu putem sigurnog regulisanog kanala.
Omogućavanjem podizanja sa karticom u realnom vremenu putem Visa Directa, Transak svojim korisnicima pruža brže, jednostavnije i povezanije iskustvo – što olakšava pretvaranje kripto bilansa u fiat, koji se može potrošiti na više od 130 miliona trgovačkih lokacija na kojima Visa je prihvaćena.
Suosnivač i izvršni direktor Transaka Sami Start dodao je da podrška njegove firme za preko 40 kriptovaluta predstavlja mnoge opcije za konverziju kriptovaluta u fiat. Transak je takođe prisutan na preko 350 web3 novčanika i defi platformi, kao što su MetaMask i Decentraland.
Partnerstvo dolazi kada je vlasništvo nad kriptovalutama naglo poraslo u protekloj godini. Kako je objavio crypto.news, globalna upotreba kriptovaluta porasla je za 34% u 2023., a Bitcoin i Ethereum (ETH) zabilježeni su kao glavni katalizatori koji stoje iza porasta na 580 miliona korisnika širom svijeta.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.