Cijena Bitcoina dostigla je novi najviši nivo svih vremena iznad 69.200 dolara, nakon što je porasla za 5% u prethodna 24 sata, a analitičari vjeruju da rast BTC-a ima puteve.
Prva svjetska kriptovaluta porasla je za preko 21% tokom protekle sedmice kako bi srušila prethodnu najvišu cijenu od 68.990 dolara, koja je zabilježena na berzi Coinbase 10. novembra 2021.
Rekordna vrijednost prati velike prilive sa novih spot Bitcoina fondova kojima se trguje na berzi (ETF) u Sjedinjenim Državama.
ETF-ovi su uveli pasivnu potražnju za Bitcoin-om koja ne zavisi od cijene, što je učvrstilo njegov status skladišta vrijednosti i dovelo do poštovanja njegove cijene, prema izvještaju o istraživanju analitičara Bitfinexa.
“Naša analiza predviđa konzervativni cilj cijene od 100.000 do 120.000 dolara koji će se postići do četvrtog kvartala 2024. i vrhunac ciklusa koji će se postići negdje 2025. u smislu ukupne kapitalizacije tržišta kriptovaluta.”
Prema analitičarima, spot ETF-ovi bi mogli smanjiti volatilnost Bitcoina nakon dostizanja novih visina:
„Činjenica da sada imamo ETF-ove potencijalno znači da bi svaki pad nakon vrha trenutnog ciklusa mogao biti manje drastičan od prethodnih padova. Vidjeli smo sličnu stabilnu putanju cijene nakon ogromnog povećanja nakon lansiranja zlatnih ETF-ova.”
Bitcoin ETF-ovi su bili važan element trenutnog rasta. Do 15. februara, Bitcoin ETF-ovi su činili oko 75% novih ulaganja u najveću svjetsku kriptovalutu jer je premašila granicu od 50.000 dolara, prema istraživanju CryptoQuant.
Bitcoin ETF-ovi bi mogli prestići zlatne ETF-ove u imovini pod upravljanjem u naredne dvije godine, prema istraživačkom izvještaju od 26. februara koji su podijelili viši analitičar Bloomberga Eric Balchunas i pridruženi analitičar Andre Yapp.
Uprkos novom vrhuncu svih vremena, Bitcoin bi mogao doživjeti značajnu volatilnost nakon predstojećeg prepolovljenja, kaže Paul Eisma, šef trgovine opcijama u XBTO Futures.
“Kripto ekosistem će, po prvi put, imati istovremeni pritisak zbog deflatornog uticaja ponude na prepolovljenje, kao i šoka potražnje od ETF-a koji je još uvijek u toku.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.