sec

SEC se suočava sa još jednim porazom u svojoj “recikliranoj” tužbi protiv Krakena

 

Komisija za vrijednosne papire tuži Krakena zbog prodaje kriptovaluta, ali to izgleda kao reciklirana verzija izgubljenog slucaja.
Pravni duel između Komisije za vrijednosne papire Sjedinjenih Država (SEC) i Krakena, vodeće berze kriptovaluta, izgleda kao još jedan pogrešan pokušaj SEC-a da izvrši kontrolu nad industrijom koja u osnovi dovodi u pitanje zastarjeli regulatorni priručnik. U tužbi agencije, podnesenoj u novembru, Kraken se tereti da posluje kao neregistrovana berza vrijednosnih papira.

Tužba nije samo ponavljanje prošlih neuspjeha SEC-a, to je takođe eklatantan primjer prekoračenja propisa koji ne uspijevaju shvatiti suštinu kriptovalute. To odražava akcije agencije protiv Coinbasea, koje označavaju obrazac agresivne regulacije koja je i neučinkovita i kontraproduktivna. U svom predmetu protiv Coinbase-a, navodi SEC-a su na sličan način uključivali rad kao neregistrovana berza vrijednosnih papira.

Za razliku od tradicionalnih berzi vrijednosnih papira, platforme poput Krakena nude raznoliku lepezu digitalne imovine koja se ne uklapa u potpunosti u okvir vrijednosnih papira. Ova pogrešna klasifikacija od strane SEC-a otkriva nedostatak razumijevanja jedinstvenih karakteristika kriptovaluta, koje funkcioniraju kao decentralizirana sredstva, često s korisnim ili valutnim karakteristikama, a ne konvencionalnim vrijednosnim papirima.

Jedno od najupadljivijih pitanja je odsustvo tehnološke neutralnosti — principa da se regulatorni okviri trebaju podjednako primjenjivati na sve oblike tehnologije, bez favorizovanja ili kažnjavanja bilo koga. Forsirajući kriptovalute u tradicionalni kalup za vrijednosne papire, SEC ne samo da pogrešno primjenjuje zakone već i pokazuje jasnu pristrasnost prema digitalnoj imovini. Ovaj nedostatak neutralnosti ne samo da ometa inovacije, već i nepravedno cilja na platforme koje nastoje da rade u okviru regulatornog okruženja.

sec1

Agresivni stav SEC-a rizikuje da posao odvede iz SAD u jurisdikcije koje su pogodnije za kriptovalute. Ovaj fenomen, poznat kao regulatorna arbitraža, mogao bi dovesti do toga da SAD izgube svoju poziciju lidera u tehnološkim inovacijama. Kripto industrija je globalna, a pretjerana regulacija u jednoj zemlji jednostavno tjera kompanije da se presele, uzimajući sa sobom svoje ekonomske koristi i inovacije.

Tužba Krakena trebala bi postati još jedan primjer neuspjeha SEC-a da uspješno reguliše kripto industriju, slično ishodu njegovih akcija protiv Coinbasea. Ovaj ponavljajući ciklus agresivne i dezinformisane regulative ne samo da je uzaludan već je i štetan za kredibilitet SEC-a. To šalje poruku da je regulatorno tijelo više zainteresovano za ublažavanje svojih regulatornih propisa nego za razumijevanje i prilagođavanje novim tehnološkim paradigmama.

Slučaj nije samo izolovana pravna bitka. To ukazuje na šire pitanje u okviru pristupa američkog regulatornog okvira kriptovalutama. SEC mora ići dalje od svoje trenutne, zastarjele taktike i uključiti se u kripto industriju na informisaniji i konstruktivniji način. Regulativa je neophodna, ali mora biti razumna, dobro informisana i osmišljena da podstiče inovacije, a ne da ih guši.

Čini se da je SEC spreman za još jedan snažan poraz, koji će poslužiti kao još jedan podsjetnik na potrebu za novim pristupom regulatora.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.