euro

Evropska centralna banka želi digitalni evro, ove četiri zemlje kažu ‘ne’

Mnogi ljudi u Njemačkoj, Austriji, Holandiji i Slovačkoj se opire planovima Evropske centralne banke da uvede digitalni euro.

Zabrinutost je da će ih digitalna valuta Centralne banke ostaviti opasno ovisnima o tehnologiji. Takođe se brinu da bi CBDC narušio njihovu privatnost i ugrozio štednju.

Ovi strahovi proizlaze iz ECB-ove potrage za CBDC-om, za koji zvaničnici vjeruju da je bolji od fizičkog novca. Zvaničnici će glasati o njegovoj implementaciji krajem 2025. godine.

Zvaničnici ECB rekli su za Bloomberg da će digitalni euro imati napredne sigurnosne karakteristike i privatnost. Šifriranje i heširanje će osigurati da transakcije budu privatne.

Uz to, banka će osigurati da valuta bude laka za korištenje i dostupna starijim građanima i novopridošlicama.
U izjavi iz 2023. godine, Christine Lagarde, predsjednica banke, ponovila je da će digitalni euro postojati zajedno s fizičkim gotovinom i da će njegove transakcije biti besplatne.

CBDC i teorije zavjere

Nisu samo Evropljani ti koji su zabrinuti za CBDC. U SAD-u su političari – posebno oni na desnici – izašli protiv digitalnog dolara. Republikanski kandidat Donald Trump obećao je da će se boriti protiv CBDC-a ako pobijedi na predsjedničkim izborima 2024. godine, nazivajući ih “veoma opasnima” zbog prevelikog djelovanja vlade. Tramp nekada “nije bio obožavatelj”Bitcoin-a.

euro1
Bivši predsjednik koji je dva puta opozvan, kojemu se 18. septembra čeka izricanje kazne za 34 državna krivična djela, od tada je prihvatio ovu industriju. Trenutno posjeduje najmanje milion dolara u digitalnoj valuti. Republikanski guverner Floride, Ron DeSantis, takođe se protivi digitalnom dolaru, CBDC-u i drugim digitalnim valutama koje se izdaju u inostranstvu.

Drugi protivnici tvrde da bi CBDC olakšao vladama da slijede primjer Kine i pokrenu društveni rezultat, gdje se loše ponašanje kažnjava, a dobro nagrađuje.

Šanse za implementaciju američkog CBDC-a, ili digitalnog dolara, zahtijevale bi odobrenje Senata, Predstavničkog doma i predsjednika. U posljednjih nekoliko godina, broj centralnih banaka koje istražuju ili rade na CBDC-ima je porastao.

Kina je već uvela digitalni juan dok je Banka Engleske u fazi dizajna digitalne funte. Zvaničnici će konačnu odluku o valuti donijeti u naredne dvije do tri godine.

 

Upozorenje

Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.