Mastercard u partnerstvu sa Mercuryo lansira kripto debitnu karticu denominovanu u eurima, omogućavajući korisnicima da troše kriptovalute iz novčanika koji se čuvaju kod više od 100 miliona trgovaca.
Globalni platni gigant Mastercard proširuje svoju podršku za novčanike s kriptovalutama bez starateljstva u novoj saradnji koja korisnicima omogućava da troše kriptovalute dok su „svoja banka“.
Nakon pilotiranja kripto debitne kartice s glavnim samoupravljačkim MetaMask novčanikom u avgustu, novo partnerstvo Mastercarda s evropskim provajderom infrastrukture za kripto plaćanja Mercuryo dodatno će povezati tradicionalne finansije i kriptovalute.
U saradnji, Mastercard je omogućio novu debitnu karticu denominiranu u eurima koja omogućava korisnicima da troše kriptovalute poput Bitcoina pohranjene u novčanicima za samostalno čuvanje kod više od 100 miliona trgovaca u mreži Mastercard.
Mastercard preuzima misiju da podstakne usvajanje samooskrbe kriptovaluta
Samoupravljanje je jedan od ključnih koncepata kriptovaluta, koji pruža metodu pohranjivanja imovine bez ovisnosti o bilo kojoj centralizovanoj platformi, poput banke ili berze.
Za razliku od starateljskih novčanika, novčanici sa samozaštitom zahtijevaju od korisnika da preuzme punu odgovornost za osiguranje svojih sredstava tako što će biti jedini čuvar privatnog ključa koji mu omogućava pristup novčaniku.
Prema riječima Christiana Raua, višeg potpredsjednika Mastercardovog odjela za kripto i fintech omogućavanje, saradnja kompanije s Mercuryoom se temelji na njenoj sve većoj posvećenosti podršci novčanicima koji se čuvaju samostalno.
„U Mastercard-u blisko sarađujemo s partnerima na inovacijama i poboljšanju iskustva samozaštićenog novčanika“, rekao je Rau, dodajući:
“Kroz našu saradnju s Mercuryo, eliminišemo tradicionalne barijere između blockchaina i konvencionalnih plaćanja, pružajući potrošačima koji žele potrošiti svoju digitalnu imovinu na jednostavan, pouzdan i siguran način da to učine, gdje god je Mastercard prihvaćen.”
Zašto Mastercard želi podržati novčanike koji nisu starateljski?
Osnovan 1966. godine, Mastercard upravlja međunarodnom korporacijom za usluge platnih kartica sa sjedištem u Sjedinjenim Državama. Pruža različite finansijske usluge u više od 210 zemalja i teritorija.
Kako se plaćanja smatraju jednim od ključnih slučajeva upotrebe kriptovaluta, ulazak Mastercarda na kripto tržište bio je donekle prirodan. Platni gigant službeno je najavio podršku za kriptovalute na svojoj mreži u februaru 2021., navodeći rastuću ulogu kriptovaluta i stabilnih coina u svijetu plaćanja.
Mastercard je privukao više partnera u industriji otkako je ušao u kripto prije više od tri godine, uključujući dobavljača USD Coin Circle, veliku američku kripto berzu Coinbase i mnoge druge.
Prema Mastercardovom voditelju blockchain-a i digitalne imovine Raj Dhamodharanu, kompanija je nedavno objavila opredijeljenost za podršku samoupravljanju i ima za cilj rješavanje složenosti povezanih s kupovinom i prodajom kriptovaluta korištenjem centralizovane berze. On vjeruje da mnogi kripto hodleri uopšte ne pokušavaju izbjeći berze.
„Složenost ovog procesa predstavljala je prepreku i za kupce i za prodavce jer ograničava i izbor i kupovnu moć uskladištenih kriptovaluta“, izjavio je Dhamodharan u avgustu 2024.
Mastercardove rastuće usluge u kripto i samoupravljanje ne dolaze besplatno. Na primjer, nova Mercuryoova Spend kartica s brendom Mastercard uključuje naknadu za izdavanje od 1,60 eura (1,80 USD) i mjesečnu naknadu za održavanje od 1 eura (1,10 USD), pored naknade od 0,95% koju naplaćuje Mercuryo.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.