DZ Bank, treća najveća banka u Njemačkoj po veličini imovine, pokrenula je vlastitu platformu za skrbništvo nad digitalnom imovinom izgrađenu na blockchainu. Prema najavi objavljenoj 2. novembra, platforma će raditi s institucionalnim klijentima, nudeći im kripto vrijednosne papire, poput kripto obveznica od Siemensa, na koju se DZ Bank pretplatila prije šest mjeseci.
Holger Meffert, menadžer usluga vrijednosnih papira i digitalnog skrbništva u DZ-u, izrazio je interes banke za tehnologiju distribuirane knjige (DLT):
“Pretpostavljamo da će se u sljedećih deset godina značajan udio poslovanja na tržištu kapitala obrađivati putem infrastrukture temeljene na tehnologiji distribuirane knjige (DLT). Srednjeročno, DLT vidimo kao komplementarnu tehnologiju sa uspostavljenim infrastrukturama u postojećim procesima tržišta kapitala.”
Banka se takođe nada da će u budućnosti institucionalnim ulagačima i privatnim klijentima ponuditi mogućnost kupovine kriptovaluta, “kao što je Bitcoin“. Kako bi to postigao, DZ je u junu 2023. podnio zahtjev za licencu za skrbništvo nad kriptovalutama od njemačkog Saveznog tijela za financijski nadzor (BaFin).
Nedavno smo pisali o pomaku njemačkih banaka prema prihvatanju kripta usprkos strogom regulatornom režimu industrije u zemlji. Sve više institucija pronalazi načine da korisnicima omogući pristup kriptovalutama.
U martu 2023. Deutsche WertpapierServiceBank poduzela je važan korak pokretanjem svoje platforme za kripto trgovanje wpNex, koja 1200 banaka i štedionica u Njemačkoj daje pristup industriji digitalne imovine. Grupa za upravljanje imovinom DWS, u većinskom vlasništvu Deutsche Bank, takođe je objavila da radi na proizvodima kojima se trguje na evropskom tržištu kriptovaluta i razvija druga digitalna rješenja koja će ulagačima omogućiti pristup blockchain aplikacijama i digitalnoj imovini.
Ostale tradicionalne banke, uključujući Commerzbank i DekaBank, takođe traže licence za skrbništvo nad kriptovalutama od njemačkog financijskog nadzornika, BaFin-a.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.