Bitcoin ETF-ovi su odgađani zbog politike. Sada kada imamo jasnoću – zajedno sa sedam rokova između maja i avgusta – Ethereum ETF-ovi nisu daleko.
Konačno imamo Bitcoin spot ETF – događaj koji je malo ko od nas mislio da će ga vidjeti u svojoj karijeri. Industrija se sada okrenula odobravanju Etera ETF kao svoje sljedeće mete. Oni koji se spremaju za još jednu deceniju sočnih naslova, međutim, biće razočarani.
Odobrenje ETH spot ETF-a sada je ne samo sigurno, već je i neizbježno. Dok je Komisija za vrijednosne papire i berzu Sjedinjenih Američkih Država bila u stanju da izbacuje gluposti više od 10 godina u svojim raznim poricanjima svog BTC ekvivalenta, ne može sakriti iza difuznih prigovora na ono što je očigledno jasna robna ETP prijava.
Zaista, kao što je primijetila komesarka Hester Peirce u svojoj osuđujućoj optužnici protiv ponašanja SEC-a u vezi sa ovim odobrenjem objavljenoj 10. januara, odbijanja ovih prijava nikada nisu imala smisla.
Umjesto da slijedi ono što je uvijek bio vrlo jasan proces za ove proizvode, regulator je odbio prijave zasnovane samo na “predrasudama” prema Bitcoin-u – predrasudama koje su tek konačno okončane tužbom Grayscalea.
Rezultat, kako je primijetio Peirce, nije samo erozija povjerenja u SEC, već i “cirkus” oko ovih kripto proizvoda koji inače ne bi bili svjedoci – činjenica kojoj je imovina od milijardu dolara sada u BTC-u BlackRock-a. spot ETF može potvrditi.
Takav cirkus se neće vidjeti oko Ether ETF-a. Trenutno postoji sedam ETH spot ETF aplikacija koje se nalaze na stolu SEC-a. Ovoga puta, VanEck je prvi u skladu sa rokom 23. maja 2024. Rok za prijavu BlackRock-a je u avgustu, ali iako bismo obično očekivali da najveći svjetski menadžer imovine diktira uslove odobrenja, nadzor nad vrijednosnim papirima je već pokrenuo postupak po VanEckovim prijavama.
Kao takvo, moralo bi da nađe užasno dobar razlog za odbijanje, što bi imalo negativni efekat na druge prijave na čekanju. Zbog toga tržište izgleda tako sigurno da će odobrenje stići u maju.
I ovo neće biti rezultat samo za ETH proizvod. Put je sada otvoren za bilo koju vrstu kripto-podržanog ili povezanog ETP-a – od spot proizvoda do složenijih instrumenata kao što su strukturisani proizvodi, svi povezani s digitalnom imovinom.
Na duge staze, jedina potencijalna prepreka na putu promptnog ETH odobrenja je likvidnost. Baš kao što su veličina i obim tržišta bili zabrinuti za Bitcoin spot proizvod, to će biti još više za Ethereum, čiji je prelazak na proof-of-stake dodatno ograničio ponudu ETH.
Štaviše, dok se BTC – koji se sada koristi gotovo isključivo kao skladište vrijednosti – može dugoročno držati u velikim investicionim fondovima, ETH je radna valuta koja se koristi za plaćanje sve većeg broja transakcija u lancu koji se može komponovati.
Jedino ovo može pokrenuti rad za drugu najveću kriptovalutu na svijetu kada je u pitanju odobrenje ETF-a na licu mjesta, ali to je zaista šansa izvana. Zaista, isti argument bi se mogao primijeniti na dionice – a nikada nije.
Problem likvidnosti nastaviće da muči skoro sva tržišta dok ovi mega ETP fondovi upijaju sredstva iz penzione štednje stare globalne populacije, a rešenja će se i dalje nalaziti. Upravo sada, u stvari, vidimo mnogo Bitcoina koji teče u Coinbase novčanike, što je gotovo sigurno da kitovi obavljaju poslove bez recepta (OTC) kako bi zadovoljili institucionalnu potražnju.
Pitanje da li je ETH hartija od vrijednosti takođe ništavna jer, kada postane ETF, postaje hartija od vrijednosti. I mi već imamo robne ETF-ove – dosta njih.
Razlog zašto je bilo potrebno 10 godina da bitcoin ETF bude odobren bila je politika – jasna i jednostavna. SEC nije bio ni siguran ni spreman da bude siguran sve dok menadžeri imovine nisu bili sigurni i spremni da ovoj novoj klasi imovine treba dozvoliti da prođe kroz “vrata”. Sada imamo jasnoću o tome.
Uz odobrenje BTC spot ETF-a, kriptovaluta ne prolazi samo kroz sveta vrata TradFi-ja, već i čvrsto sjedi za njenim stolom. Sada, više od odobrenja spot ETH ETF-a, možemo se pripremiti za punu institucionalnu kolonizaciju industrije kriptovaluta.
Upozorenje
Na samom kraju morate imati na umu da je ulaganje u kriptovalute i druge početne ponude kovanica („ICO“ – Initial Coin Offer) jako rizično i špekulativno, pa ovaj tekst nije preporuka vlasnika stranice kripto.ba ili pisca ovog teksta, da ulažu u kriptovalute ili druge ICO. Pošto je situacija svakog pojedinca jedinstvena, prije donošenja bilo kakve finansijske odluke, uvijek trebate konsultovati kvalifikovanog stručnjaka za ulaganja. Kripto.ba ne daje nikakve garancije u pogledu tačnosti ili pravovremenosti ovdje sadržanih informacija.